Ugyan a Google Chrome fejlesztői csapatának vezetőit látszólag és jellemzően abszolút nem érdeklik a felhasználói visszajelzések, azonban most egy ritka kivételt téve gyorsan meghátráltak a Chrome 69 nagy port kavart, előre bejelentetlen változtatásai miatt.
Két okból akadt ki a böngészőt használók egy tábora és a techsajtó. Az egyikről már írtunk a hét elején: ha valaki bejelentkezik a Google-fiókjába az interneten, akkor maga a böngésző is automatikusan bejelentkezik a kérdéses fiókba, bár a könyvjelzőkhöz és belépési adatokhoz hasonló információk szinkronizálását nem kezdi meg felhasználói jóváhagyás nélkül. Ami viszont rendkívül bosszantó a szinkronizációt használók számára, hogy ha kijelentkeznek a Google-fiókjukból az interneten, akkor leáll a böngésző adatszinkronizációja is.
Aki szinkronizálni szeretne, annak nem csak a böngészőjét kell beléptetnie a Google-fiókjába, de az interneten is be kell jelentkeznie. Korábban ez nem így működött, a két bejelentkezés teljesen el volt szeparálva.
Röviddel később kiderült, hogy aki bejelentkezett a Google-fiókjába, majd törölni szeretné a böngészési adatokat a Chrome-ból, annál a böngésző nem hajlandó törölni a Google-fiók internetes sütijeit. Ez egy kényelmi fejlesztés akar lenni, hiszen ha törlődnének a sütik, akkor a Chrome mindenhol kijelentkeztetné a Google-fiókjukból a netezőket, azaz leállna a böngésző adatszinkronizációja is.
Ezek a működésbeli változtatások két szempontból is aggályosak: egyrészt megkönnyíthetik a Google számára a felhasználók interneten való követését, másrészt pedig egyszerűen átláthatatlanná teszik a böngésző működését.
Az utóbbi érdekes annak fényében, hogy saját bevallása szerint a változtatásokkal a Google pont átláthatóbbá szerette volna tenni a böngésző működését: azért módosította a működést, mert sokak számára nem volt világos, hogy mi a különbség a Google-fiókjukba való internetes bejelentkezés, továbbá a Chrome böngésző Google-fiókjukba való beléptetése között.
A jelentős negatív visszhangra válaszul a Google bejelentette, hogy az október közepe táján érkező Chrome 70-ben megpróbálja orvosolni a problémákat, három változtatást tervez végrehajtani:
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!