Az eddigi tapasztalatok alapján az okostévék pár év alatt eléggé le tudnak butulni, hiszen a gyártóik csak limitált ideig hajlandóak szoftveresen támogatni az eszközöket, így fennáll annak a veszélye, hogy idővel elkezd erősen fogyatkozni a rajtuk elérhető alkalmazások és szolgáltatások száma. A fogyasztók többsége márpedig nem egy kézen megszámolható évekre szokott tévét venni, így érdemes lehet elgondolkodniuk inkább egy klasszikusabb modell beszerzésén és házilagos felokosításán.
Az okosítási célra az olcsóbb és egyszerűbb megoldást a HDMI portba bedugható tévéokosító stickek jelentik, de aki igazán komoly dologra vágyik, és esetleg játszani is szeretne egy kicsit, annak érdemes elgondolkodnia egy dedikált számítógép a tévére csatlakoztatásán.
Erre a célra persze bármelyik PC megfelelhet, ami egyáltalán rádugható a tévére, azonban a nappaliban elég furán mutathat egy klasszikus asztali gép, ráadásul a zajszintje is zavaróan magasnak bizonyulhat. Az Intel papíron még a tavalyi harmadik negyedévben, de a gyakorlatban inkább csak az elmúlt napokban piacra dobott egy elképesztően apró és majdnem hangtalan számítógépet,
ami remekül betöltheti a nappaliban egy HTPC szerepét.
A csupán 12×11×5 cm méretű Crimson Canyon NUC (NUC8i3CYSM) modellben kétmagos és Hyper-Threadinget támogató Intel Core i3-8121U processzor dolgozik, 8 GB alaplapra integrált DDR4 memória társaságában. Ami igazán érdekes, hogy a 10 nanométeres processzorban nincs videovezérlő (pontosabban van, de az Intel nem képes működésre bírni), így a cég besuvasztott a minigépbe egy 2 GB GDDR5 memóriával gazdálkodó AMD Radeon RX 540 videovezérlőt.
Ugyan teljesítmény tekintetében a CPU és a GPU sem óriási szám, de a The NUC Blog írója gond nélkül tudta futtatni a DiRT 3-at és a Battlefield 4-et a gépen.
Jelenleg elég kevés olyan játék van, amit még nagyon lebutított grafikával sem lehet tolerálható sebességgel futtatni az eszközön, így erős megkötésekkel játékkonzolként is használható.
A Windows 10 rendszerrel előtelepített Intel miniszámítógépbe gyárilag 1 terabájtos merevlemez került, ami teljesen megfelelhet a céljára. Aki elégedetlen volna a háttértár teljesítményével, az lecserélheti a merevlemezt egy 2,5 hüvelykes SATA SSD-re, vagy betehet mellé egy NVME SSD-t, és átköltöztetheti arra az operációs rendszert.
A termék további tulajdonságai közül kiemelhető a két HDMI 2.0b kimenet, a négy USB 3.1 Type-A kapu, a Bluetooth 5.0 és a WiFi ac, az SDXC kártyaolvasó, továbbá a beépített infravörös szenzor.
Persze a különleges kialakítású gépeken komoly árprémium van, és a NUC8i3CYSM sem jelent kivételt a szabály alól: tipikusan 530 dollár körüli összeget kérnek az eladók, nettó 148 ezer forintról van szó. Szállítás, vám és az áfa után a magyar vásárlók
bruttó 200 ezer forint feletti vételi árra számíthatnak.
Ez persze nagyon sok egy aránylag gyenge számítógépért, a buherálni szeretők sokkal kevesebbért is építhetnek maguknak masszívan erősebb HTPC-t. Viszont nem ők jelentik az Intel minigépének a célközönségét, hanem azok, akik kulcsrakész megoldásra vágynak, és megtehetik, hogy kiadjanak ennyi pénzt érte.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!