Nem áll a legádázabb cenzor hírében a YouTube, a portálra gyakorlatilag bármi feltölthető, ami nem konkrétan illegális, ebbe a gyűjtőkategóriába például a legvadabb összeesküvés-elméletek és az oltásellenes nézetek terjesztése is beletartozik. Újabban a YouTube tett néhány lépést annak érdekében, hogy legalább a kimondottan veszélyes tartalmakat megpróbálja kissé elrejteni: nem tiltotta be a megosztásukat, de az ajánlott videók közül megpróbálja eltávolítani a különösen problémás elemeket, továbbá kikapcsolja az esetükben a reklámok megjelenítését.
A Bloomberg most kellemetlen leleplező cikkel rukkolt elő: a cég húsznál is több, korábbi és jelenlegi dolgozója egybehangzóan állítja, hogy a YouTube vezetősége évekig
szándékosan nem tett semmit a problémás videók ügyében
Pedig az évek során rengeteg alkalmazott panaszkodott miattuk a vezetőségnek, egyesek nagyon konkrét tervekkel is előálltak a kiszűrésükre, azonban a videomegosztói vezetőiről folyamatosan lepattant minden sirám és javaslat.
Ennek nagyon egyszerű oka volt: minél hosszabb időre a képernyő elé kívánták szegezni a látogatókat. Az egyáltalán nem volt szempont, hogy ezt mivel sikerül elérni, csak ne legyen konkrétan illegális.
Pedig például az oltásellenesség közvetlenül és közvetve is életveszélyes: emberéleteket követelhet, rég eltűntnek hitt járványokat hívhat újból életre. Egy volt alkalmazott szerint Susan Wojcicki ügyvezető igazgatót különösen nem érdeklik az ártalmas tartalmakkal kapcsolatos aggályok, egyszerűen nem tartja a felelősségének vagy munkaköri kötelességének az efféle ügyekkel való foglalkozást. Pedig nem ártana, nyilvánvalóan az ő dolga lenne, hogy a nagy indulatokat és vitákat gerjesztő kérdésekben kitalálja a vállalat álláspontját.
Részben ezért visz haza minden évben annyi pénzt, amennyit egy átlagember az egész élete során sem keres.
Ami ennél is megdöbbentőbb, hogy az ügyvédek a javaslatára a YouTube arra kérte az alkalmazottait, hogy tekintsenek el a problémás videókra való rákereséstől, és persze a bejelentésüktől.
Emögött az volt a ráció, hogy ha a videomegosztó pert vagy hatósági vizsgálatot kap miattuk a nyakába, akkor előadhatják az ügyvédek, hogy a YouTube-nál igazából nem is tudtak ezek létezéséről.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!