Összeszedtük a legfontosabb szempontokat, amelyeket érdemes számba venni egy légkondicionáló berendezés megvásárlása előtt!
Nem mindegy, hogy mekkora és milyen helyiségben szeretnénk a hőmérsékletet szabályozni a klímaberendezéssel. Kisebb lakásba értelemszerűen elég a kisebb teljesítményű egység, de az sem mindegy, hogy nagy üvegfelületek vannak-e az ingatlan oldalán, az a legfelső emeleten van-e, esetleg konkrétan a padlástérbe szeretnénk-e légkondicionálót elhelyezni vagy a pincébe/alagsorba.
Ha több szobába is szeretnénk klímaberendezést építeni, akkor érdemes úgynevezett multisplit rendszert választani. Ez ugyanis bár drágább, de egyetlen kültéri egységhez több beltéri egység csatlakozhat. Viszont az is igaz, hogy ha ez az egy kültéri egység meghibásodik, akkor az egész lakás légkondi nélkül marad, ami forró napokon nagy érvágás lehet.
A mobil klímáknak meg van az a nagy előnye, hogy bizonyos korlátok között, de rugalmasan lehet őket ide-oda hurcolászni egy lakásban vagy irodában, akár a szobák között is. Viszont cserébe jóval hangosabbak, mint hagyományos társaik, sokat fogyasztanak, és a hatékonyságuk alacsony, így ugyanazon eredmény eléréséhez több energiára van szükségük.
Vannak olyan klímaberendezések is, amelyek nemcsak a levegő lehűtésére, hanem a felmelegítésére is alkalmasak. A vicc az, hogy sokkal hatékonyabbak, mint a tradicionális villanyradiátor, vagy akár a központi fűtés, tehát ezzel igazából pénzt is lehet spórolni. De csak akkor, ha megfelelő modellt választunk. Emiatt érdemes a vásárlás során belekalkulálni ezt a kérdést is, amely első körben extra költségekkel járhat, de idővel szépen visszahozza az árát.
A legtöbb klímaberendezés valamilyen alapszűrőegységgel érkezik, amely ugyan hatékony, de valakinek még ez sem elég. Ennek oka az lehet, hogy az ingatlanban a levegő a szokásosnál szennyezettebb valamiért, esetleg a felhasználó küzd valamilyen allergiával, betegséggel, így neki jobb szűrőteljesítményre van szüksége. De ez nem probléma, hiszen a szűrőbetétek cseréje egyszerűen megoldható, és a választék is egészen nagy.
Biztos sokan vannak, akik azt hiszik, hogy teljesen felesleges a légkondicionálók esetében a dizájnnal foglalkozni, hiszen mindegyik nagyjából ugyanúgy néz ki, ám ez fatális tévedés! Egyrészt elég nagy különbségek fedezhetőek fel a hagyományos formavilágú termékek között is, és a színválaszték is meglehetősen nagy ma már. Másrészt pedig vannak kifejezetten dizájnlégkondik is. Elég, ha csak az LG Artcool szériájára gondolunk, amelybe még hangulatfényt varázsoló LED-eket is elrejtettek, és elsőre meg sem mondaná senki róla, hogy egy klímaberendezést lát.
Az okosotthon-rendszerek szerves részét képezhetik a távolról vezérelhető, nagyobb rendszerbe integrálható intelligens klímaberendezések is. Ezek némileg többe kerülnek hagyományos, "buta" társaiknál, viszont cserébe valóban hozzáadott értéket jelentő extra szolgáltatásokat is kínálnak. Például megparancsolható nekik, hogy ha a hőmérséklet elér egy bizonyos, előre megadott határértéket a szobában, akkor automatikusan helyezze magát szolgálatba, és hűtse/fűtse fel a helyiséget. Tehát, ha valaki már rendelkezik okosotthon-rendszerrel, vagy a belátható időben egy ilyen kiépítését tervezi, akkor nagyon érdemes megfontolnia egy okosklíma beszerzését is.
Nagyon fontos, hogy a klímaberendezés beszerzése előtt konzultáljunk szakértővel, ha lehet. Sokkal jobban fel tudja mérni, hogy milyen lehetőségeink vannak, az adott életkörülményekhez milyen berendezés passzol a legjobban.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!