Viszont gyakran előfordulhat, hogy úgy érezzük, hogy csigatempóban történik az adatok továbbítása. Percekig tart, amíg egy weboldal betöltődik, a videók leállnak, a képeknek csak kis része látszódik, a csevegésekben a hozzászólások csak késve jelennek meg, vagy esetleg várni kell, hogy egy-egy levelet elolvashassunk, hogy az esetleges mellékletek megnyitásáról már ne is beszéljünk. A lassú WiFi kész rémálom, amely szép lassan felőrli az idegeket, de ebbe sem kell belenyugodni! Mutatjuk az okokat, és hogy mit tehet a probléma megoldása érdekében!
Az első és a legfontosabb a sebességmérő teszt lefuttatása. Ehhez nem kell mást tenni, mint felmenni egy internetes oldalra (például ide) vagy letölteni és elindítani egy alkalmazást (például ezt: https://www.speedtest.net/apps/android). A kapott adatokat pedig ezután össze kell vetni azzal, amit a szolgáltató ígér, és ha nagy eltérés van, akkor tényleg érdemes nekilátni a hiba felderítésének és az anomáliák likvidálásának. Ha pedig minden adat megegyezik, de továbbra is úgy érzi valaki, hogy "lassú a net", akkor jobban jár, ha beruház egy nagyobb teljesítményű csomagra.
Előfordulhat, hogy hiába fizetett elő valaki nagy sebességű netkapcsolatra, a routere egyszerűen nem teszi lehetővé annak használatát, mert egyszerűen nem elég fejlett hozzá. A lényeg, hogy a router támogassa a 802.11ac (ez a legjobb) vagy a 802.11n (kicsit régebbi és lassabb, de még bőven elfogadható) szabványt. Az ezzel kapcsolatos információk megtalálhatóak a termék leírásában, a dobozán. Ha ez nincs meg, akkor meg kell keresni a típusszámát, és az internet segítségével utánanézni a dolognak. Amennyiben kiderül, hogy a routerünk nem kompatibilis ezen technológiákkal, sajnos be kell szerezni egy fejlettebbet.
Sajnos sokszor van rá példa, hogy a netkábelt a szolgáltató munkatársai csak a bejárati ajtóig vezetik, rábeszélve a felhasználókat, hogy ott is jó lesz. Még meg is mutatják, hogy az ajtó közelében tökéletes a "vétel", csakhogy azt "felejtik el" közölni, hogy a falak, és úgy általában a távolság jelentősen képes csökkenteni a router hatótávolságát. Ez pedig azt eredményezheti, hogy a lakás vagy a ház egyes pontjain lassú lesz a net, vagy rosszabb esetben elérhetetlenné válik.
De erre is van megoldás! A problémát orvosolhatja, ha a routert az ingatlan központi helyére tesszük. Emellett be lehet szerezni olyan rendszereket, amelyek lehetővé teszik egyszerűen és gyorsan otthoni vezeték nélküli hálózat kiépítését. Ilyen típusú, úgynevezett mesh eszközt mi is bemutattunk már a Techbázis hasábjain.
Gyakran előfordul, hogy a probléma nem a routerben, hanem a gépben van. Egészen pontosan a hálózati kártya nem működik megfelelően az illesztőprogram miatt. Ezen egyszerűen lehet segíteni, mindössze egy frissítést kell letölteni hozzá. Az gép Eszközkezelőjében kell megkeresni a hálózati kártya komponenst, és ott rányomni az illesztőprogram frissítése gombja.
Ma már ott tartunk, hogy a WiFi-t, azaz az internetet is lopják. Ha nincs jelszó beállítva, esetleg valamilyen módon hozzájutottak, akkor rossz szándékú emberek, például a szomszédok a mi WiFi-nkre csatlakozva téríthetik el a sávszélességet, ami által jelentősen lassulhat nálunk a net sebessége. A jó hír az, hogy viszonylag könnyen távol tarthatjuk az illetéktelen személyeket a WiFi-nktől. Ha valakinek nincs jelszóval védve a hálózata, az legyen az első, hogy beállítja az ilyen típusú védelmet. Amennyiben pedig arra gyanakszik, hogy valaki lophatja a netét, de jelszavas védelemmel rendelkezik, jól teszi, ha rögtön megváltoztatja azt.
Ha valaki még többet szeretne megtudni arról, hogy kik csatlakozhatnak a hálózatára, itt talál egy programot, amely segíthet felderíteni a kiberbehatolókat. Kár, hogy ennek használata nem valami egyszerű.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!