A jelenlegi tervek szerint május közepe táján elérhetővé válhat az Apple és a Google összefogásában készülő, a koronavírus-járvány mobilos követésére kitalált rendszer. Ennek az a lényege, hogy a programban részt venni hajlandó személyek telefonjai naplózzák Bluetooth segítségével a közelükben felbukkant más mobilokat. Amennyiben valakit diagnosztizálnak a betegséggel, az jelezheti ezt a követőrendszer appjában, mire mindenki értesítést kap, aki nemrég a beteg közelében tartózkodott.
A megoldás technikai részleteinek kikristályosodásával egyre nyilvánvalóbbak a polgárok és kormányzatok számára is hasznos információt szolgáltató kezdeményezés limitációi.
Mint kiderült, a rendszer csak a Bluetooth Low Energy módot támogató okostelefonokkal kompatibilis, így amíg Európában és Észak-Amerikában az aktívan használt mobilok 80+ százaléka kompatibilis vele, addig a fejlődő világban ez az arány masszívan alacsonyabb, Indiában például 30-40 százalék körüli.
A világszerte használt 3,5 milliárd okostelefon legalább 25 százaléka nem kompatibilis a rendszerrel, inkompatibilis alapmobilokból pedig 1,5 milliárd lehet használatban.
Ettől függetlenül természetesen a semminél jobbnak bizonyulhat az Apple és a Google közös megoldása, ám a kompatibilitási problémák miatt racionális hatékonysággal vélhetően csak a fejlett országokban használható.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!