A hatalmával való visszaélés gyanúja merült fel a Google-nél, a The Information beszámolója alapján a vállalat az Androidba beépített adatgyűjtésen keresztül lényegében kémkedik a mások által készített appok használati szokásai iránt. Az adatgyűjtést az androidos eszközök első beállításakor, továbbá a későbbiekben bármikor le tudják tiltani a mobilozók a Beállítások → Google → hárompontos menü → Használat és diagnosztika felületen.
A beszámoló alapján az adatgyűjtési funkcióval a Google látja a harmadik felek által készített alkalmazások megnyitásának gyakoriságát, továbbá a használatuk időtartamát. A vállalat „Magic Eye" nevű csapatán keresztül egyes vezetők állítólag információkat kapnak arról, hogy a Google saját mobilappjainak használata hogyan viszonyul a rivális appokéhoz képest.
Ez önmagában is kínos, azonban a források szerint a begyűjtött információkat a YouTube nemrég termékfejlesztésre használta fel: kikérte az indiai felhasználók tiktokos és egyéb rövid videós appokkal kapcsolatos viselkedési szokásait, hogy felgyorsítsa a június végén tesztelési fázisba lépett, 15 másodperces videók megosztására szánt YouTube Shorts fejlesztését.
Nem világos, hogy ez a fajta kémkedés mennyire megszokott, más esetekben az illetékesek visszautasították az ilyen jellegű információkéréseket.
Hírünk írásáig a Google annyit kívánt hozzátenni az ügyhöz, hogy a birtokába jutó információkat az Android egy 2014-ben indult, nyilvános programján keresztül szerzi. Ez igaz, de a vállalat ezzel semmit nem reagált magukra a vádakra.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!