E készülékbe a Sony belepakolt gyakorlatilag mindent, amivel rendelkezik, mi pedig megnézhettük, hogy mire képes a japán cég a csúcstévék között.
Persze fontos a dizájn, a hang, illetve az okostévé rendszer, de azért egy televíziót alapvetően még mindig a kép minősége határoz meg. Az A9-nél a masszív alapokat az LG Display által gyártott OLED kijelző biztosítja, amelyet a Sony saját fejlesztésű, különféle képmódosító eljárásokat, trükkös algoritmusokat tartalmazó képfeldolgozó chipjével egészítettek ki. Ez utóbbi alkatrész is igen fontos szerepet játszik, hiszen ez felel többek között a színpontosságért, mozgásmegjelenítésért, ami értelemszerűen kulcstényező a képminőség megítélését illetően.
A tapasztalataink szerint e téren a Sony A9 kimagaslóan teljesít! Az OLED által biztosított egyedi pixelvezérlésnek hála a kontraszt jobb nem is lehetne, a színek belülről ragyognak, zavaró fátyolosság nem érzékelhető. A méréseink szerint a színtérlefedettség hatalmas, és a színpontosság is megfelelő. Mivel a LED és LCD tévékkel szemben itt nincs háttérvilágítás, ezért a zavaró felhősödés effektustól sem kell tartani. A készülék természetesen 4K felbontású, azaz 3840 x 2160 képpont megjelenítését szavatolja. Ilyen, viszonylag kicsi képátló mellett ez a felbontás nagy pixelsűrűséget garantál, tehát a részletesség kiváló. A tv megkapta a vállalat felskálázási technológiáját, amely elméletileg képes az alacsonyabb felbontású anyagokat feljavítani, azonban hiába aktiváltuk, érdemi változást nem tapasztaltunk. Szóval nagyon úgy tűnik, hogy a Sony sem volt képes képpontokat varázsolni a semmiből.
A maximális képfrissítési ráta 120 Hz, ami azt jelenti, hogy a tv kétszer annyi képkocka megjelenítésére képes másodpercenként, mint a hagyományos modellek.
Ez pedig a játékok szempontjából különösen nagy fontossággal bír. A mozgásmegjelenítés egyébként rendben van, semmilyen komolyabb anomáliát nem tapasztaltunk. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú videók, képek és játékok megjelenítését. Azaz az aktuális képi tartalomtól függően változik a fényerősség az egyes képrészleteken. Ez papíron nagyon valósághű képi világot eredményez, és mivel a fényerő kellően nagy, körülbelül 1000 nit, ezért a HDR effekt kifejezetten látványos.
A Sony A9 televízióba a vállalat forradalmi audio technológiája került. A készülék nem rendelkezik hagyományos értelemben vett hangszórókkal, hiszen a hangokat a képernyő rezegtetésével állítják elő. Ez egy igen érdekes és életképes megoldás, de szerintünk különösebben jobb hangminőséget nem eredményez, mint amit a hagyományos tévéknél megszokhattunk.
Hanghibák nem tapasztalhatóak, de a tisztaság nem tökéletes, a mély hangokat kevésnek érezzük, a tökéletes sztereó hangtér visszaadásával is akadnak gondok, emiatt egy külső házimozi szett, vagy hangprojektor bizony elkél, ha valaki igazán minőségi megszólalásra vágyik.
A Sony háza táján évekkel ezelőtt úgy határoztak, hogy nem költenek se energiát, se pénzt saját okostévé rendszer megalkotására, inkább átveszik a Google által fejlesztett Android alapú platformot. Ehhez azóta is tartják magukat, így az A9 televízióba is az Android TV smart rendszert építették. Ez mára már kellően stabil, a sebességével sincs gond, viszont a grafikus kezelőfelület a túl nagy ikonok miatt kicsit átláthatatlan. Ha meg akar találni valamit az ember, akkor sokat kell görgetnie, lapoznia, ráadásul a reklámokkal sem spóroltak.
Az viszont pozitívum, hogy magyar nyelven is kommunikál, és azért a használatába viszonylag rövid idő alatt bele lehet jönni.
Az Android TV egyik legnagyobb erőssége a hatalmas alkalmazáskínálat, amivel minden rivális megoldás fölé nő. Több mint ötezer alkalmazás közül válogathat a felhasználó, amelyek között természetesen ott figyelnek a népszerű online streaming appok. Tehát van Netflix, YouTube, HBO Go, illetve Spotify is. Nem hiányoznak a népszerű közösségi oldalak, sőt a szuper grafikájú játékok sem. Ez utóbbiak elméletileg lehetővé tehetnék azt is, hogy a televíziót játékkonzolként használja valaki. Azonban az igen gyenge, a legolcsóbb okostelefonokat is alulmúló hardver miatt ezek futtatása nem lehetséges. Ez nagy kár, nem értjük, hogy egy drága csúcstévében ezzel miért kell spórolni.
Az elmúlt években megszokott stratégiát követve a japán vállalat ezúttal is a minimalista formatervezési irányvonal mellett tört lándzsát OLED televíziójánál. A rendkívül lapos talp miatt első pillantásra olyan, mintha a képernyő az asztalon állna mindenféle támaszték nélkül, ami tényleg figyelemfelkeltő megoldás. Viszont hátránya, hogy egy hangprojektort például már nem lehet betenni elé úgy, hogy ne takarja ki a képernyő egy részletét, valamint a kijelző forgatását is el lehet felejteni.
A kávák természetesen nagyon vékonyak, és egy síkban vannak a képernyővel, így kikapcsolt állapotban láthatatlanok. Az összhatás futurisztikus és letisztult, egyáltalán nem hivalkodó, de érződik rajta, hogy ez nem egy hétköznapi modell. Természetesen WiFi-vel, illetve a manapság elvárt csatlakozókkal rendelkezik, így gond nélkül rádugható külső hangcucc, médialejátszó, számítógép vagy játékkonzol is akár.
A Sony egy szuper kis tévét tett le az asztalra az A9 személyében. A hangja alapvetően rendben van, a vezérlés is, a dizájn remek, a kép minősége pedig fenomenális. Viszonylag kis mérete miatt pedig játékosoknak is beválhat.
Viszont a nagy tudás sajnos az árán is meglátszik, hiszen nagyjából félmillió forintot kérnek el érte, ezzel pedig egyértelműen jelenleg a legdrágább ilyen méretű és felbontású televíziók közé tartozik.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!