Ezek az apró ikonok életet is menthetnek

emoji
Vágólapra másolva!
Egy orvos már régóta harcol azért, hogy több olyan emoji kerüljön be a rendszerbe, amit az egészségügyben is lehet használni, ez ugyanis szerinte életet menthet.
Vágólapra másolva!

A sürgősségi orvosként dolgozó Shuhan He neve nem ismeretlen sem az orvoslás, sem pedig a közösségi média világában, ugyanis ő volt az, aki javaslatokat tett az emojikat felügyelő Unicode szövetségnek arra, hogy bekerüljenek az első egészségüggyel, orvoslással kapcsolatos emojik abba a gyűjteménybe, amit aztán mindannyian használunk, amikor üzeneteket küldünk egymásnak.

Egészen konkrétan az ő nevéhez fűzhető, hogy jelenleg elérhető az anatómiailag (nagyjából) pontos kis ikon a tüdőről és a szívről, most azonban még tovább akar lépni, szerinte ez ugyanis életeket menthet.

Mert ugyan az elmúlt években egyre csak növekedett a különböző betegségekkel, vagy egészségüggyel kapcsolatos emojik sora (így például bekerültek a sztetoszkópok, a hallókészülékek vagy éppen a csontok), azonban az orvos szerint ez még mindig nem elég. Szerinte az emojiknak rengeteg más dolgot le kellene fedniük, így például a gyomrot, a májat, különböző más belső szerveket, valamint olyan eljárásokat is, mint például a CT-vizsgálat, vagy éppen a gyógyszerek.

Forrás: AFP/MIGUEL MEDINA/Miguel Medina

Shuhan He azzal érvel, hogy az emojikat már most is széles körben használják az orvoslában, azonban ennél még sokkal tovább tovább lehetne menni. A betegek és a doktorok közti kapcsolat ugyanis egyre inkább át fog terelődni az internetre, ahol sokszor egyszerűbb kis képekkel kifejezni a dolgokat, de még talán ennél is praktikusabb felhasználási módot jelentenek azok a helyzetek, amikor a beteg történetesen nem beszéli az orvos nyelvét (vagy fordítva).

Shuhan He szerint azonban még ha egy nyelvet is beszél a két fél, akkor sem biztos, hogy a beteg pontosan le tudja írni szavakkal, hogy a mi a problémája, nagy esély van rá, hogy ezt az emojik segítségével sokkal jobban meg tudja jeleníteni. Ráadásul az emojik akkor is jól jöhetnek, amikor a beteg éppen nem tud beszélni, viszont fontos lenne megtudni alapvetőe információkat tőle: például, hogy hol fáj, mit érez, és mennyire fáj.

Erre az orvos azt hozta példaként, hogy amikor valakir a tüdejére panaszkodik, és le kell írnia, hogy mit érez, szóban jellemzően azt mondják a páciensek, hogy olyan, mintha "egy elefánt ült volna rá". Ez az emojik segítségével például könnyen kifejezhető képekben is, ezért lenne fontos, hogy minél több hasonlót vezessen be az Unicode szövetség.

Néhány olyan emoji, amiker Dr. Shuhan javasolt, azonban még nem fogadták el őket. Forrás: Dr. Shuhan He

"Amikor orvosi körülmények között sürgős a helyzet, és nagyon gyorsan kellene kommunikálnunk a beteggel, akkor egy ilyen, egy-egy gombnyomással kifejezhető kommunikációs forma nagyon jól jöhet, és segíthet a helyzetek minél gyorsabb megoldásában" - írta a doktor, kiemelve, hogy a képekre alapuló diagnózist már viszonylag szélesebb körben használják a gyerekek esetében, azonban ezek a megoldások jellemzően licenc-kötelesek, vagyis meg venni a hozzájuk kapcsolódó rendszert, míg az emojik mindenki számára szabadon hozzáférhetőek.

Egyelőre azonban az Unicode nem foglalkozik annyira a dologgal, mint amennyire azt Shuhan He szeretné. Ugyanis míg például a tüdő és a szív bekerült a rendszerbe, addig 15 másik általa javasolt emoji egyelőre még mindig limbóban van, ami szerinte azért sem igazságos, mert jelenleg a 3521 emojiból körülbelül 30 olyan van, az orvoslásban használható.

Az úriember szerint a beteg és az orvosa közti kapcsolat folyamatosan átalakul, amire leginkább a koronavírus-járvány mutatott rá, így egyre többször fordul majd elő, hogy a feleknek valamilyen online kommunikációs formát kell választaniuk. Éppen ezért nagyon fontosnak véli, hogy az egészségügy közösen dolgozzon azon, hogy az Unicode minél előbb minél több ezzel kapcsolatos emojit fogadjon el.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!