Tavaly szeptemberben az NVIDIA jelentős iparági felzúdulást keltve bejelentette, hogy 40 milliárd dollárért fel kívánja vásárolni a brit ARM-et. Az utóbbi egy mérnöki beszállítócég, többek közt processzormagokat és grafikus vezérlőket tervez, majd ezeket licenceli másoknak, akik dizájnjait kiindulási pontként használva konkrét termékeket készítenek ipari felhasználásra és a fogyasztói piacra.
Nagyon kevés kivételtől eltekintve amiben nem AMD vagy Intel processzor van, abban az ARM-től származó alaptechnológiára épülő központi egység dolgozik, a mobiloktól kezdve az autókon át egészen a legkülönfélébb beágyazott eszközökig mindenben a testre szabott megoldásai találhatóak.
Ennek megfelelően az NVIDIA általi felvásárlás híre rengeteg piaci szereplő ellenérzését váltotta ki. Attól tartanak, hogy a jelenleg elsősorban videovezérlőkben utazó vállalat unfair üzleti praktikákat kezdhet alkalmazni a felvásárlás után, az érdekeinek megfelelően szelektívvé válhat az ARM szellemi tulajdonainak licencelésében, visszatarthatja másoktól a legújabb technológiákat.
Jelen pillanatban az ARM teljesen semleges, bárki licencelheti a technológiáit, és nem gyárt a saját terveire épülő chipeket.
Természetesen a gigantikus üzlet versenyhatósági jóváhagyások nélkül nem történhet meg, a CNBC forrásai szerint többek közt a Qualcomm is erőteljes lobbitevékenységgel próbálja megakadályozni az akvizíciót; az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Kínában is mindent megtesz a meghiúsítása érdekében. Az óriási iparági ellenállás nyilván nem kerülte el a hatóságok figyelmét, Kínában pedig emellett akár stratégiai megfontolásból sem lenne meglepő, ha nem néznék jó szemmel az ARM amerikai kézbe kerülését.
Erősen kérdéses, hogy az NVIDIA miként lehet képes ilyen körülmények között nyélbe ütni az üzletet.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!