Az X1 Nano az egyik legfrissebb ThinkPad-"gyermek", amely egyből megdobogtatja a szívet, ahogy az ember a kezébe veszi. Az évtizedek óta bevált, mindenféle csicsától mentes, letisztult, éjfekete készülékház kellemes tapintású.
A súlya nem éri el az egy kilót sem (90 dkg), és csupán 1,3 centiméter vastag, 29 centiméter széles és 20 centiméter mély.
Gyakorlatilag akkora, mint egy füzet, és pillekönnyű, szóval tényleg egy kényelmesen hordozható, ultramobil eszközt tettek le az asztalra a mérnökök. Akár egy kisebb táskába is gond nélkül befér, viszont az is tény, hogy a csatlakozókínálat terén van hiányérzetünk.
A két darab USB-C Thunderbolt-port mellett egy 3,5 mm-es kombinált (mikrofon/fejhallgató) audio port van rajta, és ennyi (ez egyébként pontosan annyi, amint amennyi a feleenyibe kerülő Apple Macbook Air oldalán található). Se HDMI, se hagyományos USB, se kártyaolvasó nincs rajta. Őszinték leszünk, ezt egy picit túlzásnak érezzük, még akkor is, ha különféle adapterekkel orvosolható az esetleges csatlakozási probléma.
A ThinkPad gépek sajátossága az extrémen strapabíró kialakítás, és ebből itt sem engedtek. Ezt a modell is kiállta a katonai szintű tesztelési protokollt, és az ütéseknek, a folyadéknak, a hőségnek és a fagynak is ellenáll.
A billentyűzetre sem lehet semmilyen panasz: ez a szokásoknak megfelelően hibátlan kialakítású, és a megfelelő nyomásút, valamint ellenállás miatt a gépelés hosszú órákon át kényelmes. Az egér szerepét betöltő tapipad is jól sikerült, stabil, kellően érzékeny, nem csúszik, érintése kellemes, és a gombokat sem spórolták le róla. Akinek volt már dolga rosszul működő tapipaddal, az tudja ezt igazán értékelni. Nem hiányzik a masináról a ThinkPad gépek sajátossága, a TrackPoint sem, azaz a kis piros bigyó a gombok között, amely tulajdonképpen egy mini joystick, amelynek segítségével a kurzor mozgatható a képernyőn. Itt kell megemlíteni azt is, hogy a modell érintésérzékeny kijelzőt kapott, amely a munkát nagyban elősegítheti, és vannak olyan alkalmazások, amelyek használatát jelentősen leegyszerűsíti.
50 Wh-s telep került a gépbe, ami ebben a kategóriában korrektnek, de nem különösebben túlzónak számít. Persze érthető valahol a dolog, mert a hellyel takarékoskodni kellett, és egyszerűen nem tudtak nagyobb kapacitású telepet a vékony, kompakt készülékházba szuszakolni.
A tesztjeink szerint használattól függően 50 százalékos fényerő mellett 8-13 órányi üzemidővel számolhatunk, ami azért egész jó produkció.
Azért pedig külön dicséret jár, hogy a gyorstöltés egy óra alatt 80 százalékos szintre képes hozni az akkumulátor töltöttségét. Azaz viszonylag gyorsan telepumpálható energiával, ami létfontosságú lehet. A termékkommunikációban kiemelték a beépített hangrendszert, amely egy fokkal tényleg jobban szól, mint amit a hordozható számítógépektől megszokhattunk. Ám a hang minősége a tökéletestől még mindig távol van, még úgy is, hogy a hangerő kellően nagy. A mélyeket alig érzékelni, emiatt a hangzás kicsit művi, vékony, mesterkélt lesz. Ez játékoknál, filmeknél még elmegy, ám zenehallgatásnál már nem fér bele.
Azzal, hogy a mérnökök minél vékonyabb, kisebb készülékház mellett tették le a voksukat, komoly fizikai korlátok elé állították magukat. A lehető legjobb teljesítmény eléréséhez ugyanis helyre van szükség a komponensek számára, és ez az oka annak, hogy a dedikált videókártya ebből a gépből hiányzik. Ez pedig behatárolja azt, hogy mire lehet használni, még akkor is, ha a legmodernebb 11. generációs Intel Core i7 vPro processzor, és 16 GB RAM került bele.
Emiatt a játékra, tervezésre, 3D szoftverek futtatására nem igazán alkalmas, ezen nincs mit tagadni. De hát ezt a készüléket nem is erre szánták, hanem levelezésre, irodai alkalmazások használatára, adatbázis-kezelésre, szövegszerkesztésre, prezentációk összeállítására, és természetesen kommunikációra. Természetesen videózásra, filmezésre is alkalmas, hiszen a nagy felbontású file-okkal is gond nélkül megbirkózik, tehát multimédiás eszközként is bevethető. E feladatokra viszont tökéletesen alkalmas: iszonyú gyors és nagyon stabil. Ráadásul a biztonságra is nagyon odafigyeltek: A ThinkPad X1 Nano a megújult beépített ThinkShield biztonsági megoldáscsomag, valamint a valóban innovatív, mesterséges intelligenciára épülő és biometrikus biztonsági funkciók révén óvja az adatokat, és magát az eszközt. Ezek közé tartozik például az adattitkosítást végző – az eszköz feltörését megnehezítő – önálló megbízhatóplatform-modul (dTPM), vagy a fokozottan biztonságos match-on-chip ujjlenyomat-olvasó is. Az emberi jelenlét érzékelése önműködően lezárja az eszközt, amikor a gazdája távozik mellőle, az infrakamerával ötvözve pedig akár a gép alvó állapotából is lehetőséget nyújt az érintésmentes bejelentkezésre.
Ma egy ilyen árkategóriájú eszköz esetében a minimum elvárás a kiemelkedő képminőség, és e téren a Lenovo X1 Nano magasan megugorja a mércét. IPS LED LCD kijelzőt kapott, a 2160 x 1350 képpontos felbontás pedig elképesztően jó, főleg ilyen, viszonylag pici, 13 inches képátló mellett. A pixelsűrűség óriási, a részletesség egyszerűen remek, a képi világ "tömör", pengeéles. A képalkotási technológia miatt tartottunk attól, hogy a kontraszt nem lesz az igazi, de a termék szerencsére ránk cáfolt. A tónusok szépek, természetesek, ragyogóak, fátyolosság csak akkor érzékelhető, ha egy OLED-es laptop vagy tv mellé tesszük.
A betekintési szög egészen jó, csak tág szögekből kezdenek fakulni az árnyalatok. A maximális képfrissítési ráta csak 60 Hz, de mivel nem egy játékra szánt gamer termékről van szó, így ez egyáltalán nem probléma. A mozgásmegjelenítés során anomáliákat, nemhogy durva, de még apró hibákat sem tapasztaltunk, tehát szellemképesedéstől, elmosódottságtól, akadozástól nem kell tartani.
Apró, de annál értékesebb ékkövet tett le az asztalra a Lenovo az X1 Nano személyében. Ez a laptop egy mobil használatra tervezett eszköz, amelyet mindenki számára csak ajánlani tudunk, aki alapvetően munkára, tanulásra, általános hétköznapi használatra keres laptopot. És persze, akinek nem zavarja meg szívritmusát a gép 800 000 forintos árcédulája. Mert a teljesítmény a kategóriájában jónak számít, a kijelző remek, a kezelhetőség kiemelkedő, és dizájn pedig továbbra is fantasztikus. Egyszerűen csak annyi a gond, hogy ennyi pénzért ez mind elvárható, de ha elengedjük a prémium megépítési minőséget és a Lenovo márkanevet, akkor azért ezt jóval olcsóbban is megtaláljuk a piacon.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!