Legutoljára még 2014-ben változott akkorát a világ legnépszerűbb okostelefonos rendszere, mint most fog. Akkor a Google nem csak az Android kinézetét szabta át alaposan a Material dizájn bevezetésével, de ezeket az irányelveket a vállalat legtöbb alkalmazása, szolgáltatása is megkapta, hogy egységesebbé válljon a korábban eléggé szétszabdaltnak tűnő grafikus nyelvezet.
A Google ezen az irányvonalon megy tovább, az új külső elnevezése pedig a Material You. Ez előrevetíti, hogy megmarad az eddigi egyszerűség, letisztultság, azonban minden alaposan testreszabható válik, így a telefon méginkább idomulhat a felhasználója ízlésvilágához.
Ennek az egyik legfontosabb része, hogy az Android minden korábbinál színesebbé válhat, ha úgy akarjuk. A legtöbb felhasználó számára a készülék megvásárlása után az egyik legfontosabb dolog a háttérkép megváltoztatása, az Android 12 pedig képessé válik megállapítani ennek főbb árnyalatait, és a rendszerben használt színeket ehhez igazítani.
És tényleg nem csak arról van szó, hogy egy-két dolog más színűvé válik, hanem a rendszer legtöbb eleme tud majd igazodni a háttérkép színéihez, legyen szó az értesítési felületrő, vagy éppen az alapból elérhető widgetekről. De természetesen nem kötelező a háttérképhez alkalmazkodni, lesznek egyedileg kiválasztható színszémák is, így tényleg mindenki meg fogja találni a számára megfelelőt.
Általánosan elmondható, hogy a legtöbb felület elem lekerekítetté válik, és a gombok többsége is átalakul. Az értesítési felület is átalakul, és az onnan lehúzható gyorskapcsolókból is kevesebb lesz látható, hogy csak a fontosabb, rendszeresebben használt dolgok maradjanak. Ezen kívül beépül ide a az itthon is egyre népszerűbb Google Pay fizetési megoldás, valamint az okosotthonhoz kapcsolódó rendszerek kezelése is.
A Google egyre fontosabb szerepet szán az Asszisztensnek, ami most már a bekapcsoló gomb hosszú lenyomásával is rögtön előhívható.
Alaposan megújulnak majd az animációk, hogy jobban igazodjanak az adott cselekvéshez, és a megfelelő helyeken minden korábbinál gyorsabb lehessen. Magán a gyorsaságon segíthet egyébként az is, hogy az ígéretek szerint a rendszer 22%-kal kisebb processzorigénnyel tud majd működni (ez az akkuidőnek is jót tehet), illetve 15%-kal kevesebbszer nyúl az erősebb processzormagokhoz az energiatakarékos magok helyett (ez meg pláne).
A Google ezúttal nagy hangsúlyt fektet az adatok védelmére és a személyes szférára. Bekerül egy teljesen adatvédelmi központ, ahol részletesen látható lesz, hogy a küülönböző alkalmazások milyen engedélyeket kértek és mihez férhetnek hozzá a telefonon belül, ha pedig valami tetszik, azt rögtön kikapcsolhatjuk.
Talán ennél is fontosabb, hogy az értesítési sávon azonnal megjelenik majd egy ikon, amely képes mutatni, ha egy alkalmazás épp a kamerát vagy a mikrofont (esetleg mindkettőt egyszerre) használja, és ha esetleg valami olyan applikációnál tűnik ez fel, ahol egybéként nem szeretnénk, akkor ennek letiltása is egyszerűbbé válik.
Az Android 12 ezen kívül nem fogja automatikusan megosztani a pontos helyadatainkat sem az alkalmazásokkal, amennyiben arra nincs feltétlenül szükség. Könnyen lehet, hogy bizonyos szolgáltatásokhoz nincs szükség teljesen pontos lokációra, elég ha a környék (például a város) megvan, az időjárással kapcsolatban már ez alapján is pontos képet kaphatunk.
Az Android 12 várhatóan ősz elején jelenik meg, és szokás szerint először a Google saját, Pixel márkájű telefonjain válik elérhetővé. A vállalat reménykedek benne, hogy az új verziót a különböző gyártók is minél hamarabb átveszik, de hogy a fentebb említett (főleg grafikai) újdonságokból mennyit és mikor tapasztalhatunk majd meg, az egyelőre kérdéses, hiszen a legtöbb nagy gyártó még mindig szereti a saját felületét ráhúzni az Androidra.