Végre egy jó, zsebben is elférő telefon a japán óriáscégtől

Sony, Xperia 10 III, teszt
Akár egy zsebben is kényelmesen elfér.
Vágólapra másolva!
A Sony ellentétben a játékos és tévés iparággal, a mobil szektorban évek óta látványosan szenved. A cég a múltban alapvetően különleges eszközökkel próbálkozott, de ezek a kísérletek rendre kudarcba fulladtak. Ettől függetlenül a cég nem adta fel a küzdelmet, és 2021-ben is több új modellel jelentkeztek. Ezek között ráadásul akadnak már olyan darabok is, amikkel a konszern érezhetően nem feltűnősködni, trendeket teremteni akar, hanem csak szimplán kiszolgálni a már meglévő vásárlói igényeket. 
Vágólapra másolva!

Ilyen például a Sony Xperia 10 III, amellyel a vállalat a középkategóriát célozta. Ez a termék árazásán is látszik. Hiszen a nyitóára 170 000 forint körül alakul, ami azért igen messze van a mai extrém csúcsmodellekért elkért összegtől.

Kicsi és könnyű

A legtöbb mai telefon hatalmas, ami sokak számára bizony kényelmetlenné teszi a használatukat. De az Xperia 10 III nekik jelenthet megoldást, hiszen a termék kifejezetten kompakt, és könnyű. Csupán 169 grammot nyom, ami azt jelenti, hogy harminc százalékkal kisebb a súlya, mint például az új Xiaomi toptelefonnak. A szélessége 6,8, hossza 15,4, vastagsága pedig 0,8 centiméter, azaz egyértelműen a kisebb készülékek közé tartozik. Ennek hála pedig egyszerűen zsebre vágható, és egy kézzel is kényelmesen használható, ami bizony rengeteg mobilról nem mondható el.

Akár egy zsebben is kényelmesen elfér. Forrás: Origo

A külseje egyébként meglehetősen puritán, az alsóés felső kávák vastagok, a képernyő sík, a hátlap jellegtelen, a készülékház pedig műanyagból készült. Szóval ez nem egy "villantós" , státuszszimbólum készülék. Viszont az is tény, hogy a víz- és porállóságra odafigyeltek, amit az IP68 hivatalos tanúsítvány is bizonyít. A mai trendeknek megfelelően USB-C (3.1) csatlakozó található rajta, ami az akkumulátor töltésére, illetve az adatok átvitelére szolgál. Viszont manapság már nem áltanálos a fejhallgató kimenet használata, ami egyébként nevetséges dolog valahol, de szerencsére innen ezt a portot nem spórolták le.

Mi mindenre lehet használni?

Már pusztán az árcédulából is következtetni lehet arra, hogy nem ez minden idők legerősebb telefonja, és ez tényleg így is van. A készülékbe épített 6 GB RAM, a Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 processzor és az Adreno 619 grafikus vezérlő így 2021 derekán bőven egy közepes vasnak számít. Ebből fakadóan a teljesítmény terén is a másod-harmadvonalba tartozik a készülék. Ez azt jelenti a hétköznapokban, hogy a netezés, levelezés, chatelés, videótelefonálás, navigáció stb. tehát úgy általában a hétköznapi használat során villámgyors. De a csúcsgrafikás 3D játékokat el kell felejteni (legalábbis a legjobb beállítások mellett), a nagy felbontású videók vágásához, komplexebb fotószerkesztéshez sem elég az erő.

Azt fontos megemlíteni, hogy a multimédiás tartalmakat szépen viszi, tehát videózni, filmezni vidáman lehet vele.

A 128 GB-os adattárolásra szolgáló memóriára sem lehet panasz, ez a tapasztalataink szerint átlagos használat mellett egy-két évig bőven elég lehet ahhoz, hogy ne kelljen azon izgulni, hogy hova is tegyük a fotókat, mozgóképeket és a méretes appokat. 4500 mAh akkumulátorral látták el, ami teljesen korrekt, főleg ilyen méretek mellett, látszik, hogy az energiagazdálkodásnak prioritást adtak. Az üzemidő 9-11 óra körül alakul a tapasztalataink szerint, amivel a világcsúcstól messze elmarad, de azért még teljesen vállalható produkció.

Sony Xperia 10 III. Forrás: Origo

A beépített hangszórója a legtöbb mai telefonhoz hasonlóan nem valami nagy szám, hiszen a basszusokkal szűkmarkúan bánik, kicsit erőtlenül szól, a hangerő is lehet nagyobb, viszont legalább durva hibákat nem produkál. Amennyiben viszont rádugunk egy fej- vagy fülhallgatót (akár Bluetooth segítségével vezeték nélküli úton), máris sokkal jobb lesz a végeredmény.

Kamera

A képalkotási tulajdonságok sokak számára az egyik legfontosabb tényezőt jelentik egy telefonnal kapcsolatos vásárlási döntés meghozatala során. A Sony mérnökei a jelek szerint tisztában vannak ezzel, hiszen egy sokoldalú képalkotást biztosító komplex kamerarendszerrel látták el a terméket. Ennek része a 12 megapixeles, éjjel és nappal is remekül használható főkamera.

Sony, Xperia 10 III, teszt, galéria
Sony, Xperia 10 III, teszt, galéria
Sony, Xperia 10 III, teszt, galéria
Sony, Xperia 10 III, teszt, galéria
Sony, Xperia 10 III, teszt, galéria

A megnövelt gyújtótávolságú, 8 megapixeles, ultraszéles látószögű egység, illetve egy 2x optikai nagyítást szavatoló zoomkamera. Ezek együtt már elég sok lehetőséget kínálnak, még akkor is, ha az utolsó kettő igazán csak nappal vethető be, mert a sötétben zajos, elmosódott lesz a végeredmény, legalábbis a tapasztalataink szerint.

Komplex kamerarendszert kapott. Forrás: Origo

A videós képességei meglehetősen alapszintűek: A 4K felbontás ugyan támogatott, ám csak másodpercenkénti 30 képkockás rögzítési sebesség mellett, ami a gyors mozgásokhoz egyszerűen kevés. Full HD-nál viszont ez már orvosolható, ám olyankor a részletesség kisebb lesz. A lassítás funkció elérhető, ám a szuperlassítást ebből a termékből kispórolták. Természetesen rendelkezik szelfikamerával is, azonban ez a 8 megapixeles modul inkább csak világosban használható fotózásra, videózásra pedig csak akkor, ha valakinek nincsenek nagy igényei.

Kijelző

Ezúttal nem futottak lyukra a kijelzővel, hiszen egy egészen remek, 6 inches, 1,07 millárd szín megjelenítésére képes OLED képernyőt pakoltak a termékbe. Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan a kontraszt egészen pazar, a feketék kellően mélyek, a tónusok pedig markánsan, fátyolosság nélkül ragyognak. Az 1080 x 2520 képpontos felbontás bőven megfelelő, és a részletességre szemre sem lehet panasz. A vonalak pengeélesek, és még a finom átmenetek hiteles visszaadása is megoldott.

A fényerő elég ahhoz, hogy nappal is látható legyen a kép. Forrás: Origo

A készülék támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, és mivel a maximális fényerő kellően nagy (a méréseink szerint 821 nit), ezért a HDR effektus kellően látványos. A betekintési szög hibátlan, hála az OLED eljárásnak, és a mozgásmegjelenítés során sem tapasztaltunk anomáliákat. Itt kell megjegyezni viszont, hogy a képfrissítési ráta csak 60 Hz, ellentétben a csúcsmobilok 120 hertzes kijelzőivel. Ez pedig néhány játéknál hátrányt jelenthet, valamint az oldalaknál a lapozás sem olyan szép folyamatos, de ez csak apró hátrány azért.

Bizonyítvány

A Sony megmutatta végre, hogy tud életképes, remekül használható telefont letenni az asztalra normális áron. Mindezt ráadásul megfejelték a bátor, kompakt kialakítással, és szerintünk nagy szükség volt már egy ilyen viszonylag kicsi és könnyű, ám nagy tudású okostelefonra. Egyértelműen a tetszett a készülék, aki egy középkategóriás mobilban gondolkodik, annak mindenképpen javasoljuk, hogy fontolja meg ezt a terméket is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!