A sejtettnek megfelelően Dr. Lisa Su vezérigazgató bejelentette az AMD következő generációs asztali számítógépes platformját a Computexen. Első körben most csak egy magasabb szintű áttekintést nyújtott, így nem derült fény az ősszel piacra kerülő processzorok és alaplapi lapkakészletek részletes specifikációira sem, ezek egy része valószínűleg még kőbe vésve sincs, így a konkrét termékek debütálásakor bőven lesz még miről mesélnie a vállalatnak.
A Ryzen 7000 szériás processzorok elsőre is feltűnő érdekességét a felső hőcserélőjük jelenti, lekerekített sarkú négyzet helyett egészen betyáros kinézetűvé vált az elem, bár látszani nem fog a hűtőtől, ami akár egy AM4 foglalatra tervezett régebbi modell is lehet.
A termékek hátulján sem a megszokott kép fogadja majd a vevőket, hiszen az új AM5 foglalattal az AMD átáll az Intel által emberemlékezet óta használt LGA típusú tokozásra: az érintkező tüskék az alaplapi foglalatban találhatóak, nem pedig a központi egységből állnak ki sündisznós jelleggel.
A processzorok lényegi részét tekintve is teljes a megújulás, a Ryzen 7000 modellek már Zen 4 mikroarchitektúrát használnak, maximum 16 magos dizájnra van lehetőség, az előd modellekhez képest a vállalat legalább 15% előrelépést ígér az egyszálas futtatói teljesítményben. A központi egységek 5nm-es gyártástechnológiával készülnek majd a TSMC-nél, a Boost-órajelük pedig jóval 5 GHz felett lehet, ilyenre a jelenlegi Ryzen 5000 processzorok nem képesek.
További nagy újdonság, hogy az ősszel érkező processzorokkal az AMD megkezdi a PCI Express 5.0 csatolófelület támogatását, bár alaplapi lapkakészlettől függ, hogy pontosan milyen formában. Első körben az AMD ezekből hármat jelentett be, a B650 lapkakészletű alaplapok csak háttértárak, az X670-esek már a videókártyák, míg az X670 Extreme modellek minden eszköz esetében kínálnak PCIE 5.0-t.
Viszont a DDR5 rendszermemória használata nemhogy teljesen univerzális lesz az AM5 platformos alaplapokban, de egyre inkább kötelezőnek tűnik. Az AMD ezt egyelőre specifikusan nem deklarálta, de minden jel arra utal, hogy teljesen búcsút vesz a DDR4-től, az Inteltől eltérően nem teszi majd lehetővé az új alaplapok és processzorok régebbi típusú memóriával való társítását.
Végül nagy érdekesség, hogy az AMD prezentációja szerint mindegyik Ryzen 7000 processzorban lesz RDNA2 architektúrát használó grafikus vezérlő, bár ettől még lehetnek majd olyan modellek, amelyben letiltja az iGPU-t a vállalat.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!