Az elmúlt években a telefonok egyre inkább egyformává váltak. Ez persze nem meglepő, hiszen adott egy kijelző, ami mostanság már szinte a teljes előlapot elfoglalja, itt nem igazán lehet feltalálni a meleg vizet. A hátsót pedig leginkább az egyre nagyobb és egyre inkább kitüremkedő kamerasziget határozta meg. Ez pedig jellemzően nem valami szép, de legalább igyekezhetnének a gyártók egy kicsit egyedibbé tenni.
Már szinte feladtuk az ezzel kapcsolatos reményeinket, erre most jött egy kínai gyártó, a Huawei farvizén egyre inkább feljebb úszó Oppo, és végre hozott egy kis változatosságot az életünkbe. Persze, a márkának egyelőre még meg kell küzdenie a közepes ismeretlenségből és bizalmatlanságból való kitöréssel, de ehhez fontos lépés, hogy már egy ideje hivatalosan jelen vannak Magyarországon is.
Annak idején emlékszem, hogy amikor a Huawei már kezdett egészen jó telefonokat gyártani, ráadásul kedvező áron, több ismerősömnek is elkezdtek ajánlani a márkát - kezdetben elég kevés sikerrel. Vagy nem ismerték, hogy féltek attól, hogy "kínai". És megvették inkább a rosszabb Samsungot kétszer annyiért. Az Oppóval még jelenleg hasonló a helyzet: a témában nem túl járatos ismerőseim leginkább viccesen azzal kérdeznek vissza, hogy
Mi is ez a telefon, a popó?".
Nos, a gyártó új csúcskészülékét látva azonban többé nincs helye viccelődésnek. Ez a telefon ugyanis annyira jól sikerült, hogy egész egyszerűen nehéz benne hibát találni.
Eleve már a külseje is igazi felüdülés. Megszoktuk, hogy a telefonok hátuljára rátesznek egy kameraszigetet, ami egyfajta mutációként lóg ki a készülék testéből. De nem úgy az Oppo Find X5 Pro esetében, ahol nagyon elegánsan megformázott vonalakkal olvasztják be a testbe a kamerapúpot, ami ráadásul egy elképesztően igényes hátlapban lakik.
A Find X5 Pro hátlapját ugyanis nem műanyagból vagy üvegből készítik, ahogy az manapság megszokott, hanem kerámiából. Azt sokkal jobb érzés megfogni, sokkal ellenállóbb is az üvegnél, cserébe viszont hatalmas munka elkészíteni: ezer fokon kovácsolják, 2000 vezérlőpontos CNC gépekkel vágják, és gyémántporral polírozzák, az egész folyamat pedig öt napot vesz igénybe.
Az előlapot már természetesen 90%-ban a kijelző tölti ki, nem is akármilyen: 6,7 hüvelykes, 120 hertzes képfrissítésre és HDR10+-ra képes LPTO2 AMOLED panelt kapunk, amiből nem spórolták ki a QHD felbontást sem, így 525 pixel jut a képernyő minden hüvelykjére. A fényerő szuper, a színek leugranak a kijelzőről és a reszponzivitás is elsőrangú.
Szerencsére az Oppo a fotóapparátus kialakításakor is inkább az agyát használta, és nem a mennyiséget tartotta szem előtt, így összesen három lencsét kapunk. Van egy 50 megapixeles főkamera, ami pixelösszevonás után 12,5 megapixeles képeket állító elő 10 bites színmélységgel öttengelyes optikai képstabilizálással, és a Sony IMX766-os szenzorával.
Emellé jár egy szintén 50 megapixeles, de alapból pixelösszevonással 12,5 megapixeles képeket előállító ultraszéles kamera, valamint egy 13 megapixeles, kétszeres optikai zoomra képes telefotó egység. Az egészet pedig a svéd fotómágus vállalat, a Hasselblad 13 bites színspektrum érzékelője segíti, a feldolgozást pedig az Oppo saját fejlesztésű, MariSilicion névre keresztelt mesterséges intelligenciás feldolgozója végzi.
A végeredményről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. A képes túélesek, részletesek, tele színekkel, ráadásul a mesterséges intelliengicás témafelismerés nélkül nagyon természetesek. Ha ez utóbbit mégis bekapcsoljuk, akkor jellemzően telítettebb képeket kapunk, amik mindenképpen jól fognak mutatni az Instagramon.
Ráadásul nem csak nappal készíthetünk közel tökéletes fotókat, de a Find X5 Pro közel hibátlanul teljesít rosszabb fényviszonyok mellett is.
A 32 megapixeles szelfikamerát a kijelzőbe ütött lyukban fedezhetjük fel, és képes portrét is csinálni, videófelvétel tekintetében viszont be kell érni az 1080p-s felbontás és a 30 képkocka/másodperc mellett. Ezzel szemben a hátlapi kameráknak nem okoz gondot a 4K és a 60fps sem, természetesen HDR-rel megspékelve.
A Find X5 Pro elképesztően fürge, ami nem is csoda, hiszen a Qualcomm aktuális csúcsprocesszora, a Snapdragon 8 Gen 1 hajtja meg, ami mellé 12 gigabájt memória és 256 gigabájt tárhely társul. A tárhely egyébként nem bővíthető, viszont érdekes módon a memóriát bővíthetjük a tárhely rovására, ha valamiért a 12 gigabájt nem lenne elég. De nem létezik olyan szituáció, hogy ne legyen bőségesen elég.
Külön említést érdemel még az 5000 milliamperórás akkumulátor, ami a meglehetősen jól optimalizált szoftverrel együtt azt jelenti, hogy átlagos használat mellett egyáltalán nem kizárt két napnyi üzemidőt kihozni a telefonból.
A szoftveres alapokat természetesen az Android 12 nyújtja, amire az Oppo ráhúzza a saját, ColorOS nevű felületét. Ez egyébként meglehetősen letisztult és leginkább a nyers Androidot követi, ami mindig örömteli dolog, viszont elképesztő mennyiségű testreszabási lehetőséget kínál: az ikonok formájától és stílusától kezdve, az ujjlenyomat-olvasó animációján keresztül eljuthatunk odáig, hogy még a rendszer egyes animációinak sebességébe is belenyúlhatunk.
Jópofa, hogy a telefon bizonyos funkcióit még a levegőben hadonászott kézmozdulatokkal is vezérelhetjük (például elutasíthatunk vagy fogadhatunk hívást, ha éppen foglalt a kezünk), és az is ötletes, hogy ha az ujjlenyomat-olvasót tovább nyomjuk néhány másodpercig, akkor felugrik öt kedvenc alkalmazás.
De éppen az a jó a Find X5 Próban, hogy tele van mindenféle apró érdekességgel, újdonsággal.
Tényleg élmény használni ezt a készüléket, és mindezt abban a tudatban tehetjük, hogy egy meglehetősen exkluzív kialakítása, prémium holmit nyomkodhatunk, ami gyakorlatilag mindenben kiemelkedően teljesít. Ennek persze meg is kérik az árát, egészen konkrétan hivatalosan 480 ezer forintot.
Abba a filozófiai vitába nem mennék bele, hogy megér-e bármilyen telefon is ennyi pénzt, egyszerűen el kell fogadni, hogy ez a kategória manapság már ennyi, és kész. Ebben a kategóriában az Oppo Find X5 Pro bizony egy nagyon-nagyon kemény kihívó.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!