A ChatGPT-hez és a már itthon is elérhető Google Bardhoz hasonló generatív mesterséges intelligenciás rendszerek tanulása önmagában erősen automatizált folyamat, azonban a színfalak mögött óriási embertömegek dolgoznak a további tanításukon és javításukon. A Google Bard esetében az emberi oktatók lényegében pontszámozók, a rendszer válaszait relevancia, hitelesség, továbbá koherencia alapján kell megítélniük egy aránylag komplex, ráadásul nem elég tiszta kritériumrendszer alapján, derült fény a kulisszatitokra a Bloomberg beszámolójából.
A kiadvány szerint a Google Bard pontszámozó háttérembereinek a sejtettel ellentétben nem leányálom a munkájuk, a megszólaltak szerint alulfizetettek, agyondolgoztatják őket, ráadásul gyakorlatilag darabszámra mérik a munkájukat, gyakran 3 percet sem kapnak a válaszok feletti ítélkezésre.
A Google irányelvei szerint nem szükséges szigorú tényellenőrzést végezniük, leginkább a sértő és a káros tartalmú válaszok kiszúrása a céljuk, így például a válaszokban lévő dátumok eltévesztése is csak kis jelentőségű problémának minősül.
A tapasztalatok alapján a Bard gyakran az adott tárgy legfontosabb tényeit is eltéveszti.
A megszólalt dolgozók szerint a jelenlegi munkakörülmények és elvárások miatt képtelenek tisztességes munkát végezni, az emiatt a felhasználóknak kiírt téves információknak pedig súlyos következményei lehetnek, ami óriási stresszt okoz számukra. Konkrét példaként még a vérnyomáscsökkentő adagolására vonatkozó válasz tényszerűségét is három perc alatt és szakismeretek nélkül kell megítélniük, felelőtlen és ijesztő ilyenre kényszeríteni a dolgozókat.
A Bloombergnek nyilatkozottak remélik, hogy a színfalak mögötti helyzet nyilvánosság elé tárása pozitív változást hozhat, mindenki érdekeit ez szolgálná a legjobban.
[Frissítés] A Google az alábbi állásfoglalást nyújtotta a beszámoló kapcsán.
"Több beszállítóval is együttműködünk annak érdekében, hogy minőségi értékelést és külső visszajelzést kapjunk a termékeinkkel kapcsolatos tapasztalatokról. Az értékelések nem befolyásolják közvetlenül, illetve nem kizárólag a mi algoritmusainkat képzik. Inkább egy olyan adatpontot jelentenek, amelyek a kiterjedt belső fejlesztéssel és teszteléssel együttesen segítik mérni, hogy rendszereink mennyire jól működnek, hogy nagyszerű tartalmat nyújtsanak felhasználóink számára.
A minőségértékelők dönthetnek arról, hogy az érzékeny tartalmak felülvizsgálatát választják-e, és bármikor szabadon lemondhatnak róla. Amint azt már megosztottuk, a Google nem munkáltatója egyik ilyen munkavállalónak sem. Beszállítóink, mint munkáltatók határozzák meg a munkakörülményeiket, beleértve a fizetést és a juttatásokat, a munkaórákat és a kiosztott feladatokat, valamint a munkaviszony változását - nem pedig a Google."
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!