Óriási botnetet fedezett fel az AT&T Alien Labs, egy ismeretlen elkövető programokhoz és játékokhoz készített töréseken keresztül windowsos számítógépeket szervez egy távolról elérhető hálózatba. A kártevőjére eddig nem figyeltek fel a vírusirtók fejlesztői, már legalább 400 ezer számítógépre került fel.
A kártevő nem okoz közvetlen kárt a felhasználóknak, helyette internetes kilépési pontokká alakítja a megfertőzött számítógépeket, átjátszó állomásokká avanzsálja azokat. A megfertőzött gépekhez feltehetően díjért cserébe más bűnözők férhetnek hozzá az illegális tevékenységeik lebonyolításához, vagy legalábbis jellemzően ez szokott lenni az üzleti modell az ilyen botneteknél.
A proxy kilépési ponttá válás veszélyes a számítógépezők számára, hiszen a botnethez hozzáférő bűnözők az IP-címeik mögé bújva tudnak bűncselekményeket elkövetni. Amennyiben nyomozás indul az illegális tetteik miatt, akkor a rendőrök a fertőzött PC-k tulajdonosaihoz fognak meglepetésszerűen kivonulni, hiszen az ő IP-címükről történt a bűnözés.
A vírusirtók vélhetően nagyon rövid időn belül képessé válnak majd detektálni és törölni a kártevőt. Addig is a malware manuálisan eltávolítható az indítóállományának törlésével, továbbá az automatikus indítását végző regisztrációs adatbázisbeli bejegyzés törlésével. A felhasználóknak mindkét helyen a „Digital Pulse" nevű elemeket kell keresniük.
A történet ismerősen hangozhat, pár nappal ezelőtt a macOS rendszerre szánt NightOwl alkalmazás új tulajdonosa bukott le azzal, hogy ugyanilyen botnetbe szervezte a felhasználók számítógépeit.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!