Az OLED televíziók népszerűsége globálisan is hazánkban is egyre nő, ami abból is látszódik, hogy minden korábbinál több ilyen típusú terméket értékesítenek. Ez persze nem véletlen hiszen amellett, hogy e készülékek elméletileg képes remek képminőség megteremtésére, az áruk is csökkent az évek során.
A szektor legerősebb szereplője az LG, hiszen a legtöbb OLED televíziót a dél-koreai vállalat értékesíti. A cég a jelek szerint mindent megtesz annak érdekében, hogy ezen a pezsgő, növekvő területen megőrizze vezető pozícióját, és ennek érdekében is mindenki másnál több új televíziót dobott 2023-ban is piacra.
Ezek között a legkisebb tudású, legolcsóbb, és emiatt várhatóan hamar populárissá váló termék az LG B3, és emiatt mi is igencsak kíváncsiak voltunk rá. Az az első bekapcsolás után rögtön érződik, hogy itt a kép minőségével nem lesz gond egyáltalán. A színek ugyanis csodálatosak, ragyogóak, valósághűek, a kontraszt pedig hibátlan, és nem csak szemre, hanem a műszeres mérések alapján is ki lehet ezt jelenteni. A betekintési szög tökéletes, azaz ha valaki oldalról tekint a kijelzőre, az sem fogja érzékelni a tónusok fakulását, ez pedig fontos lehet, ha többen ülnék körbe a televíziót. A fényerő tekintetében elmarad a jelenlegi legjobb készülékektől, annak következtében, hogy nem a legfejlettebb kijelző került bele.
E modell esetében be kell érni 900 nittel, aminél ma már vannak sokkal jobb készülékei az LG-nek is. Ennek következtében az úgynevezett HDR, azaz nagy dinamikatartományú anyagok visszaadása nem annyira látványos. És mivel ma már a különféle online streaming szolgáltatásoknak, Blu-ray lejátszóknak, a jobb PC-knek, nextgen konzoloknak köszönhetően már viszonylag könnyű hozzájutni ilyen anyagokhoz. Emellett az is tény, hogy napfényes, világos szobában érezhetően nem olyan jó a képe, mint a fejlettebb rokonainak.
A mozgások megjelenítése során bele-bele futottunk kisebb anomáliákba, de ezek hatékonyan orvosolhatóak a különféle képjavító technológiák és szolgáltatások aktiválásával. A maximális képfrissítési frekvencia 120 Hz, ami a játékosoknak lehet fontos, mint ahogy az is, hogy a dinamikusan változó képfrissítési ráta technológiák (G-Sync, FreeSync) használata is támogatott, valamint hogy a késleltetés kellemesen alacsony.
Ma már egy ilyen kaliberű televízióból nem hiányozhatnak az úgynevezett okos funkciók, és e téren az LG igen magasra tette a mércét. A készülék ugyanis megkapta a vállalat saját, webOS 23 rendszerét, ami magyarul is tud, igen felhasználóbarát, remekül kezelhető, magyarul is tud, kellően gyors, és igen stabil. Az irányítás a teljesen egyedinek számító, mozgásérzékeny Magic Remote nevű speciális távvezérlőre épül, ami egy remek darab. A fogása kényelmes, tele van gombbal, és nagyon jól használható, hiszen csak mutogatni kell vele a levegőben, és ennek hatására mozog a kurzor a képernyőn.
A webOS 23 tele van remek extrákkal, ilyen például a Sportriasztás, amely szól, ha kezdődik a kedvenc csapatunk meccse. De az is szuper, hogy akár az irodai számítógép, a levelezés vagy egyes chatprogramok is elérhetőek közvetlenül a televízión keresztül. Emellett rengeteg internetes alkalmazás letöltésére és futtatására is nyílik mód. Ezek között megtalálhatóak a híroldalak, receptgyűjtemények, kultúrával, fitnesszel vagy sporttal kapcsolatos darabok egyaránt.
De nem ezek a legfontosabbak, hanem a manapság óriási népszerűségnek örvendő, a hagyományos, lineáris televíziózást egyre inkább a háttérbe szorító streaming appok. Tehát a YouTube, a Disney+, a SkyShowtime, a Yettel TV, az HBO vagy épp a Netflix. Ezek használata során semmilyen hibába nem futottunk bele, és a képminőségük is kiváló.
Több olyan LG televízió is van, amelybe az átlagosnál lényegesen komolyabb integrált audio rendszer került, azonban ez a modell nem tartozik ezek közé. Innen hiányoznak a mélynyomók, az oldalra, felülre irányított extra hangszórók. Mindössze két darab, egyenként tíz wattos hangsugárzót kapott, ez a "szett" pedig csodákra nem képes. Fájóan hiányoznak a basszusok, a hangzás élettelen, de az is tény, hogy a hangerő megfelelő, és bár a pontossággal azért akadnak kisebb problémák, azért zavaró hanghibákba nem futottunk bele. Azaz a zúgástól-búgástól, sistergéstől, zörgéstől megkímélt, de ezt el is vártuk.
Manapság egyre több extrém, szokatlan külsejű OLED televízióval találkozhatunk, azonban az LG B3 esetében maradtak a hagyományos formáknál. Ez persze nem baj, hiszen a végeredmény bár nem izgalmas, de kifejezetten letisztult, minimalista, és a készülék egyáltalán nem csúnya. Nem ez az a modell lesz az, amire az ismerőseink felkapják a fejüket, de szégyenkeznie sem kell miatta senkinek. A szürke, enyhén döntött talp stabilan tartja a hatalmas, keret nélküli kijelzőt, amely akár a falra is fellógatható. A csatlakozókínálat megfelelő, hiszen még a jelenleg legfejlettebbnek számító HDMI 2.1 kimenetek is megtalálhatóak rajta. Ellátták beépített WiFi-vel, valamint Bluetooth adapterrel, így a vezeték nélküli adatátviteli eljárások használata is támogatott.
Az LG B3 55 inches képátlójú változatáért olyan 460-480 000 forintot kell fizetni, a nagyobb, 65 inches pedig 640 000 forintba kerül. Ezzel egyértelműen a legkedvezőbb árú idei OLED televíziók közé tartozik az idei mezőnyben. Tény, hogy nem éri e világ legjobb televízióinak szintjét, ám ez az árcédulán is világosan meglátszik. Meglátásunk szerint ez bizony egy kiváló ár/érték arányú modell, amellyel nem lehet rosszul járni.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!