A marketingesek mindig is szerettek a homályos jelentésű mesterséges intelligencia kifejezéssel dobálózni, az elmúlt évben pedig a chatbotos, szöveggenerálós, képkészítős felhasználási területeken keresztül szinte minden nap hallani az MI-ről.
Viszont fontos tudni, hogy a ChatGPT és a társai specializált megoldások, a sci-fi művekből ismerős „valódi" mesterséges intelligenciáktól távol állnak, csak annak az építőköve. Az igazinak titulálható technológiára mesterséges általános intelligenciaként (artificial general intelligence, AGI) hivatkoznak az MI-iparban dolgozók.
A ChatGPT és DALL-E rendszereket is fejlesztő OpenAI ügyvezető igazgatója a napokban sokak számára váratlan hírrel szolgált az AGI kapcsán: szerinte a belátható jövőben elérhető közelségbe kerül az emberszintű képességekkel bíró MI, de az óriási számításigénye miatt
felfoghatatlan lesz az áramigénye.
Sam Altman szerint konkrétan olyan sokat fogyasztanak majd a mesterséges általános intelligenciát futtató szerverparkok, hogy áttörést jelentő energiaforrásra van szükség az áramszükségleteik kielégítéséhez..
Reményei szerint a Nap belsejében zajló folyamatokat utánozni próbáló fúziós reaktorok megoldást jelentenek majd a gondra.
Ez bizony kérdéseket vet fel annak kapcsán, hogy a belátható jövőben mennyire kell félnünk az emberiséget kiirtó robotoktól.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!