A „konzumer” okosórák csúcsát mindeddig az Apple Watch Ultra jelentette, amely megépítettségének minőségével és szolgáltatásaival maga mögé utasította a riválisait. Nemrégiben viszont a kínai Huawei is megjelent a piacon egy kihívóval, ami első ránézésre akár konkurenciát is jelenthet az Apple csúcsórájának. Kipróbáltuk, hogy mit tud, lássuk!
Ám először egy kis szómagyarázat. Amikor azt írjuk, hogy „konzumer” okosórák, leginkább az olyan okosórákra gondolunk, amiket mobiltelefont is gyártó cégek dobnak a piacra. Vannak ugyanis ezeken kívül még olyan okosórák, amelyek tudásukban, vagy valami másban annyira eltérnek ezektől a modellektől, hogy nem is igazán szabad egy mondatban említeni őket velük. Vannak például a Garmin órái, amelyek leginkább a különböző sportfunkciókban verik agyon az összes riválisukat. Vannak köztük például kifejezetten futóknak vagy kerékpárosoknak kialakított órák is, amik nyilvánvalóan ezen a területen sokkal jobbak, mint a széleskörűbb felhasználásra szánt társaik. Aztán vannak a komoly óragyártók által készített okosórák, amelyek leginkább a megépítettségük minőségével, vagy a nevükkel próbálják elbűvölni a vásárlóikat, mintsem a tudásukkal. Erre jó példa a Tag Heuer Connected szériája, ami sokkal kevesebbet tud, mint az Apple legerősebb okosórája, viszont jóval drágább annál.
Mint ahogy jóval drágább a tesztünk alanyánál is, bár a Huawei Watch Ultimate 300 000 forintos árcédulájával azért maga mögé utasítja a legtöbb ismert okosórát.
Viszont az is igaz, hogy ezért a pénzért egy nem mindennapi darabot kapunk.
A Huawei Watch Ultimate fizikai felépítésére és minőségére a „látványos” szó lenne a legmegfelelőbb. Az óra tényleg remekül néz ki. Mi egy ezüst készülékházas, kék kerámia lünettás (a Huaweinél ezt „Voyage Blue” összeállításnak nevezték el) modellt kaptunk, amely egy tekintélyt parancsoló 48,5mm-es koronaátmérővel rendelkezik, szóval ez nem a vékony csuklójú felhasználók órája lesz.
A tok egy cirkónium alapú amorf fémötvözetből készült, ami erősebb, keményebb és könnyebb, mint a rozsdamentes acél, sőt, állítólag a titánnál is strapabíróbb. De ha valaki inkább titánra vágyna, az is megkapja, amit szeretne, ugyanis az órához mellékelt egyik szíj már ebből az erős és könnyű anyagból készült. A titánszíj mellett kapunk még az órához egy szilikon búvárszíjat is, ami annyira búvárszíj, hogy még egy hosszabbított darab is felcsatolható ebből az órára, ami már akár a neoprén búvárruhában is körbeéri a csuklónkat.
Az Expedition Black verzió egy kicsit sportosabb, fekete szilikon szíjjal és szerényebb tokkal, de mindkettő fantasztikusan néz ki - feltéve, hogy a megfelelő előlapot választjuk.
Az óra nem mindennapi mérete lehetővé tette egy 1,5”-os LTPO AMOLED kijelző beépítését, ami elég nagy ahhoz, hogy a megfelelő óraszámlapot kiválasztva minden fontos információ ráférjen. A kijelzőt egyébként egy fokozottan karcálló zafírüveg védi, ilyeneket alkalmaznak az drágább óragyártók is.
A Huawei Watch Ultimate a konkurenseihez hasonlóan tele van alkalmazásokkal és funkciókkal, a stresszjelzőktől és légzőgyakorlatoktól kezdve a térképeken, az SMS-olvasókon át, a beépített hangszóróval működő hanghívási funkcióig és a Huawei AI asszisztenséig, (amely persze csak az EMUI telefonokon érhető el).
És itt meg is érkeztünk az óra egyetlen komoly hátrányáig. Ez pedig a már megszokott Huawei-probléma, amely megakadályozz, hogy ez a készülék a saját pályájukon legyőzze a legjobb rivális okosórákat. A Huawei embargója miatt az órában természetesen nincs Google Maps vagy GPX fájlok: ehelyett a Huawei Watch Ultimate a Huawei saját Petal Maps szolgáltatásával működik. Nincs LTE opció sem, ami egy ilyen árkategóriájú óra esetében frusztráló, mivel ez azt jelenti, hogy továbbra is a telefonhoz kell kapcsolódnia az internet-hozzáféréshez. Néhány jobb órafelület pénzbe kerül a Huawei online áruházából. Huawei telefon nélkül pedig nincs érintés nélküli fizetési lehetőség, mivel nem támogatja a Google Wallet, az Apple Pay vagy más konkurens digitális pénztárca-szolgáltatásokat. De még az óra csatlakoztatásához is trükközgetnünk kell, mert ugye a Google Play felületéről nem tölthető le a Huawei Health, amire pedig mindenképpen szükségünk van a párosításhoz. Itt vagy az van, hogy nem veszünk ilyen órát, vagy veszünk hozzá egy Huawei Telefont, vagy pedig megkérünk valakit, aki képes erre, hogy telepítse a telefonunkra a Huawei áruházat egy külső forrásból. Es egyébként sokkal egyszerűbb, mint ahogy hangzik, de ha valaki egyáltalán nem szokta a telefonját telepítgetni, annak azért meggyűlhet ezzel a baja, főleg, mert rengeteg rosszindulatú oldalról tölthetünk le kártevőkkel fertőzött fájlt, miközben egy .apk-t keresgélünk.
A további, harmadik féltől származó alkalmazásokat, például a Spotify-t a Huawei AppGallery-n keresztül kell letölteni, ami ismét problémát jelenthet a használt telefontól függően.
A Huawei Watch Ultimate kiválóan alkalmas az edzéskövetésre, rengeteg üzemmóddal, akárcsak a korábbi Huawei Watch GT sorozat. A futások könnyen és átfogóan nyomon követhetők - kültéri és beltéri futásokra vannak felosztva, a kültéri futáskövetés pedig a Garmin és a Polar órákéval vetekszik, amikor a futásból kinyerhető részletes adatok szintjéről van szó. A regenerálódási időtől és az aerob/anaerob stressztől kezdve a VO2 Max, a GPS és a Pace Segment információkig minden megtalálható. Nincs hőtérkép a futóteljesítményről az útvonalra fektetve, mint a Garminoknál, de az Expedíció móddal kombinálva ez az óra nagyszerű útvonal-futó társ lesz.
Az Expedíció mód viszont nagyszerű. Ez az az üzemmód, amelyet olyan szabadtéri tevékenységekhez terveztek, mint a túrázás, az terepfutás és a tájékozódási futás. Az óra bal oldalán egy dedikált gombbal indíthatjuk és állíthatjuk meg. A felülete zseniális, a Huawei Health pedig egy nagyszerűen támogatja és így együtt egy funkciógazdag, könnyen áttekinthető és nagyon funkcionális társalkalmazás-rendszert alkotnak. Az órának ezt a funkcióját használva egy-egy túra bármely tetszőleges pontján könnyedén megjelölhetjük az aktuális tartózkodási helyünket és van visszavezető navigációs lehetőség is, ami visszavezet a megfelelő útvonalra, ha eltévednénk.
Az óra rendelkezik egy merülési móddal is, amelyet egyelőre nem tudtunk tesztelni. A rekreációs és szabad merülések között tengervízben és édesvízben egyaránt szétválasztva a Huawei szerint akár 100 méteres mélységben is képes működni és pontos mélységi adatokat mutatni, sőt a légtartályunkkal is képes összekapcsolódni, hogy a csuklónkon mutassa annak értékeit.
A Huawei Watch Ultimate akkumulátorának élettartama teljes mértékben megfelel az elvárásoknak. Két hét mérsékelt használat mellett az akkumulátor körülbelül 11 napig - valamivel kevesebb, mint az állítólagos teljes két hét - bírta okosóra üzemmódban. Ez pedig összehasonlíthatatlanul jobb, mint a konkurens Apple, vagy Samsung modellek üzemideje.
Cserébe ezért nagyon zavaró volt a hiányzó LTE vagy a valódi offline GPS opciók. Ha streamelt zenét hallgatnánk, térképet néznénk, vagy akár futás közben fogadnánk valakinek a hívását az óráról, ahhoz bizony magunkkal kell vinnünk a telefont is, ez pedig egy középkategóriás óránál rendben van, de ennél az árkategóriánál ez azért fájdalmas hiányosság.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!