Reneszánszát éli az analóg technológia. Megmondjuk, miért

analóg technológia lemezjátszó
Vágólapra másolva!
A digitális korban is fennmaradt, és egyre inkább hódít a hanglemez és a régimódi, filmes fényképező. Nem akar eltűnni a süllyesztőben az analóg technológia.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt évtizedekben a digitális technológia robbanásszerű fejlődése az életünk minden területét átalakította. Mindenki számára elérhetővé váltak azonnali kommunikációs eszközök, az adatok teremtése, tárolása és megosztás sokkal könnyebbé és gyorsabbá vált, és a világ minden szegletében elérhetővé vált a szórakoztatás. Azonban, miközben a digitális technológia kényelme és gyorsasága lenyűgöző, az analóg technológia nem hagyja magát és újra meg újra felüti a fejét, meglepve és lenyűgözve néha még a digitális technológia híveit is. A hanglemezek vagy a filmes fotózás reneszánsza is jól mutatja, hogy az analóg technológia továbbra is vonzó lehetőségeket kínál az embereknek, és annak ellenére, hogy a digitális világban élünk, még mindig talál helyet magának az életünkben, ha egy picit is nyitottak vagyunk rá.

analóg technológia lemezjátszó
Nagyon sokan vonzódnak még mindig az analóg technológia egyszerűségéhez

Az analóg technológia előnyei

Az analóg technológia, mint például a hanglemezek (bakelit, vinyl, vagy ahogy tetszik) és a filmes fotózás, számos olyan szolgáltatást kínál, amelyeket a digitális technológia nem. Az egyik ilyen vonzó jellemző az esztétikai érték. A vinyl lemezek borítója egy-egy műalkotás. Jó érzés kézbe venni, kivenni belőle a lemezt, feltenni a lejátszóra és ezzel a kis szertartással fel is készülünk a zenehallgatásra. A lemezek hangzása pedig egyedi és meleg, olyan hangzást nyújtanak, amit a digitális formátumok nem képesek reprodukálni (illetve ez nem teljesen igaz, de komoly beruházásra és utánajárásara van szükség ahhoz, hogy egy digitális médialejátszó egy jó minőségű lemezjátszó hangzását megközelítse). A filmes fotózás esetében pedig a képeknek sajátos, gyakran „retro" hangulata van, amely egyedi és személyes élményt nyújt mind a fotós, mind pedig a kép nézője számára.
Az analóg technológia használatában rejlő másik vonzerő a kreatív kontroll. A vinyl lemezek esetében az előadók összeállítják a saját lemezüket és ezt a zenehallgatás során jellemzően egyszerre hallgatja végig az ember, így megélheti azt az egyedi élményt, amit az előadó megálmodott. Épp ezért vannak olyan előadók, zenekarok, akik letiltatják a streamerszolgáltatások felületén az albumaik kevert számsorrendben történő lejátszását. A filmes fotózásnál pedig a fotós teljes kreatív kontrollt gyakorol a kép elkészítése során, a beállításoktól kezdve egészen az utómunkáig, ami egyedi és személyes művészi kifejezést tesz lehetővé.

Az analóg technológia újjáéledése

A vinyl lemezek már évek óta világszerte egyre népszerűbbek, és az eladások számos éven át tartó növekedést mutatnak. Ez az újjáéledés nemcsak a lemezeket érinti, hanem azokat a független lemezboltokat is, amelyeknek új lendületet adott a feléledő érdeklődés.
Hasonlóképpen, a filmes fényképezőgépek piaca is gyorsan növekszik, miközben a fiatalabb generációk egyre inkább felfedezik az analóg fotózás varázsát.

analóg technológia, filmes fényképező
A filmes fényképezők is újra divatba jöttek.

Sok 40 év alatti ember még soha nem fotózott filmre, de az esztétikai értékek és a kreatív kontroll miatt egyre gyakrabban teszik ezt. Az analóg fotózás által teremtett lehetőség arra, hogy kézben tarthassuk az elkészült képeket, és azokat személyesen megoszthassuk barátainkkal és családunkkal, olyan élményt nyújt, amelyet a digitális technológia nem tud pótolni.

Kik használják az analóg technológiát?

A sztereotípia, miszerint a lemezhallgatók többnyire idősebb férfiak, már nem állja meg a helyét. Az Egyesült Államokban például ma már minden 15. eladott vinyl lemezből egy Taylor Swift lemeze, ezt pedig szinte biztos, hogy nem ötvenes férfiak veszik. Az olyan kortárs zenészek, mint Lana Del Ray, Tyler, The Creator, Olivia Rodrigo és Kendrick Lamar szintén a vinyl listák élén pattognak megelőzve olyan, még a digitális kor előttről származó zenekarokat, mint a Metallica, akik egyébként maguk is olyan sokat adnak el a zenéjükből lemezen, hogy saját vinyl-nyomó céget is vásároltak, hogy biztosítsák az zavartalan ellátást.

Az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia tagjai is analóg rajongók, a 2024-es Oscar-díj legjobb operatőri munkájáért jelöltek alapján ítélve. Bár a filmre forgatott filmek összességében továbbra is csekély arányt képviselnek a filmiparon belül, az öt operatőri jelölésből négyet Kodak filmre forgattak (Oppenheimer, Megfojtott virágok, Szegény párák és a Maestro).

A jövő a múlté?

Ez persze nem igaz, mert a jövő egyértelműen digitális technológiáé. Az egész világ fénysebességgel robog a digitalizáció felé, de talán éppen ezért esik jól egy kicsit lelassítani. Ilyenkor érdemes kikapcsolni a számítógépet és letenni a telefont valahol a lakás olyan pontján, ahol nem halljuk, hiába csörög. Ekkor egy pohár ital mellett átlapozgatjuk a fotóalbumunkat, vagy feltehetünk egy lemezt és végighallgathatjuk úgy, hogy tényleg a zenére figyelünk. Érdemes ezt kipróbálni, mert így a legegyszerűbb megérteni, hogy miért vannak velünk még mindig ezek az „elavult” technikák. Pontosan azért, mert amire kellenek, arra nincs náluk jobb megoldás. Van gyorsabb, van egyszerűbb, de igazából jobb nincs.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!