Óriási jelentőségű problémára hívta fel a figyelmet az adatok hosszú távú tárolására szakosodott Iron Mountain Media and Archive Services szolgáltatócég, a többek közt a zeneipart is kiszolgáló vállalkozás tapasztalatai szerint ijesztő arányban hibásodnak meg a régi merevlemezek.
A zeneipari hírekre szakosodott Mix beszámolója alapján újabban az a tapasztalat, hogy az 1990-es években már alapvetően digitális munkafolyamattal készült, emiatt pedig hosszú távú megőrzésre merevlemezeken leadott zeneipari nyersanyagok ötöde elveszett.
Nem csak arról van szó, hogy a több évtizedes állás során meghibásodtak a merevlemezek, de különleges adatmentési eljárásokkal sem lehet részlegesen vagy teljesen megmenteni az annak idején rájuk másolt adatokat.
A helyzet miatt egyrészt zenetörténeti jelentőséggel bíró nyersanyagok veszhetnek el örökre, másrészt pedig lehetetlenné válik a régi dalok eredeti hanganyagok alapján történő remasterelése vagy adaptálása.
A hosszú távú biztonsági mentésre nincs tökéletes megoldás, idővel a mágnesszalagoktól kezdve a merevlemezeken át az optikai adathordozókig minden háttértár tönkremegy, még akkor is, ha ideális körülmények között tárolják. A legjobb módszer az adatok évtizedeken át történő megőrzésére, hogy periodikusan le kell cserélni az archiválásra használt háttértárat, azaz például át kell másolni a régi merevlemezekről újakra az adatokat.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!