Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos állampolgári bejelentés után indított vizsgálatában megállapította: a valóságshow-k szereplőválogatásakor használt kérdőíveken indokolatlanul sok személyes adatot kértek a jelentkezőktől.
Az ombudsman szerint a műsorok készítők súlyos mulasztása volt, hogy a válogatások résztvevőivel nem közölték: a kábítószer-fogyasztásra, illetve, a Big Brother esetében, a szexuális zaklatásra vonatkozó adatok megadásával hivatalból üldözendő bűncselekmények elkövetésével vádolhatják önmagukat, hozzátartozóikat vagy másokat.
Az adatvédelmi biztos álláspontja szerint a jelentkezőket legkésőbb a kiválasztási kérdőíveken arról is tájékoztatni kellett volna mindarról, amit csak a szerződéskötéskor ismertek meg, "például arról, hogy a műsorkészítők igényt formálnak képmásuk és hangfelvételük másodlagos kereskedelmi hasznosítására is, vagy hogy családi kapcsolataikban hátrányos változások történhetnek".
Péterfalvi Attila ajánlásában az is szerepel: a médiumok kezdeményezzék a játékosokkal kötött szerződés azon pontjainak módosítását, amelyek nem zárják ki kép- és hangfelvételek - az érintettek tudtán és akaratán kívüli - továbbításának lehetőségét a show-műsorokkal össze nem függő, kereskedelmi hasznosítás érdekében.
Péterfalvi arra is felszólította a Big Brother-t készítő Interaktív Kft.-t és a műsort sugárzó tv2-t, illetve a Való Világ-ot készítő IKO Kft.-t és a Magyar RTL Klub televíziót: a kiválasztás befejezésére tekintettel semmisítsék meg a jelentkezők kiválasztási kérdőíveit a hozzájuk kapcsolódó nyilatkozatokkal együtt. (Az Interaktív Kft. és a tv2 e felszólításnak, jogi képviselőjük szerint, eleget tett.)
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos ajánlása - a tévések eljárásával kapcsolatos aggályok ellenére - nem azt mondja ki, hogy a valóságshow-típusú műsorok jogellenesek, az ombudsman vizsgálata szigorúan az adatvédelemre korlátozódott.