Az Alcohol Concern december 29-én közzétett tanulmánya szerint a tévésorozatokban 2003-ban majdnem kétszer annyit ittak, mint húsz évvel korábban. Az 1983-ban sugárzott epizódokban óránként átlagosan 3,9 olyan jelenet volt, amelyben valamelyik szereplő alkoholt fogyasztott, 2003-ban azonban már hét, vagyis a főműsoridőben futó szappanoperák nézői körülbelül 8 percenként látnak ivós jeleneteket.
Az Alcohol Concern szerint a tévén kívüli világban is hasonló a helyzet, a fiatal britek éppen kétszer annyit isznak, mint két évtizede.
A kampányszervezet bírálta a BBC és a Granada tévétársaságokat - a szappanoperák fő rendelőit -, amiért azok úgymond az élet elengedhetetlen tartozékaként mutatják be az alkoholfogyasztást. A csoport szerint az olyan, nemzeti intézményeknek számító, több évtizede futó sorozatok, mint az EastEnders, a Coronation Street vagy az Emmerdale, "a sárga földig való lerészegedés kultúráját" honosítják meg az országban.
Az Alcohol Concern jellemző példaként említette a BBC-n sugárzott EastEnders egyik legutóbbi epizódját, amelyben a női főszereplő szerelmi bánatában annyi szeszesitalt ivott egyszerre, amennyibe a szervezet szerint egy átlagember valószínűleg belehalt volna.
Az ivászatellenes társaság azt állítja, a helyzetet súlyosbítja, hogy a színésznő a való életben is komoly alkoholproblémákkal küszködik. Nemrég a brit bulvársajtó első oldalas hírekben számolt be arról, hogy a főszereplőt az egyik epizód forgatásról haza kellett küldeni, mert részeg volt.
A jelentés szerint a szeszipar "évente csaknem 800 millió fontot költ termékei népszerűsítésére ... és ehhez nem szorul további segítségre".
A BBC azzal védekezett, hogy jóllehet az EastEnders központi helyszíne valóban egy pub, a Queen Vic, de a szereplők ide inkább enni, semmint inni térnek be, és "nem mindenki issza le magát minden alkalommal".