Az egy hónapja a libanoni LBCI televízió által indított vetélkedésben 16, különböző arab országokból érkezett s több ezer jelentkező közül kiválogatott fiatal négy hónapon át tanulja az énekes előadó mesterség csínját-bínját. Míg a fiatalok között igazi divatmániává vált, konzervatív körökben bírálják az adást, amelyben - az arab világban példátlan módon - különböző nemű fiatalok élnek egy fedél alatt, az LBCI központjában.
A 16 résztvevőt a legjobb énekesek, előadóművészek és koreográfusok tanítják négy hónapon át, és hetente válogat közülük a zsűri, végül azonban a közönség szavazata dönt. A vetélkedőn libanoni, szíriai, tunéziai, marokkói, egyiptomi, kuvaiti, szaúdi és az Egyesült Arab Emírségekből érkezett sztárjelöltek vesznek részt. Hogy a Sztárakadémia résztvevőinek életéből az érdeklődők egy pillanatot se veszítsenek el, az LBCI külön tévécsatornát is indított, a műholdas adás révén a nap 24 órájában követhetőek az akadémia eseményei.
A vetélkedő az LBCI rendes adásában is a fő műsoridőbe került azóta, hogy megindult, s nemcsak Libanonban, hanem az arab világ más országaiban is igen nagy a nézettsége a fiatal korosztályok körében. A Stat-Ipsos libanoni közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a 15-25 év közötti fiatalok 80 százaléka követi a sztárakadémia műsorát, s noha az arab világ többi részéből még nincsenek adatok, máris tízezerszámra érkeznek az elektronikus levelek és az SMS-ek a résztvevők címére.
A francia Star Academy Libanonba érkezett résztvevőit fiatalok óriási tömege ünnepelte, ám vannak kritikus hangok is. Egy muzulmán vallási méltóság például kijelentette: "Illetlenség, hogy fiatal arab fiúk és lányok élnek egy fedél alatt, a randevún ott lehet az ördög is." Egy libanoni politológus szerint a tévéadás korántsem "ártatlan", mivel "el akarja fordítani a fiatal arabok figyelmét a nemzeti ügyektől egy olyan időben, amikor Irak imperialista megszállás alatt áll, és Palesztina továbbra is vérzik".
A fiatalok azonban másként gondolkodnak. "Mi rossz van abban, ha fiatalokat nézünk, akik énekelnek, táncolnak, megismerik egymást?" - kérdezte a 16 éves libanoni Elsa. "Azelőtt azt hittem, hogy az Öböl országaiban minden arab fiatal elvakult nacionalista. Most rá kell ébrednem, hogy akárcsak mi, nyitottak a világra, de saját országukban tilos kifejezésre juttatniuk életörömüket" - mondta Elsa.
A 24 éves Omar is fontosnak tartja a libanoni sztárakadémia sikerét: "Ez az adás először ad alkalmat a fiatal araboknak arra, hogy ne csak az őket kormányzó dinoszauruszokra szavazzanak."