A kormány a magyarországi folyamatok felgyorsítása érdekében fogadta el a múlt héten a digitális műsorterjesztésről és az átállás szabályairól szóló törvény tervezetét, amelyet hamarosan benyújt a parlament elé - közölte Kovács Kálmán, aki a nap folyamán előzőleg négypárti egyezetést folytatott a tervezetről. Kitért arra, hogy az analóg televíziós rendszert 2012-ig felváltja a digitális földfelszíni műsorsugárzás, több és jobb minőségű tévéműsor lesz az eddigieknél, új, interaktív szolgáltatásokkal. Hozzátette: idén nyáron, az ENSZ nemzetközi távközlési értekezletén dől el, hogy a következő ötven évre hány frekvenciája lesz Magyarországnak a digitális televíziózásra.
"Ma Magyarországon a háztartások mintegy egyharmadában, egymillió háztartásban csak azt a három földi terjesztésű országos csatornát tudják nézni, amelyet kábel- és műholdas adóvevő nélkül lehet. Számukra egyértelmű és közvetlen előny, hogy a digitális rendszerre történő átállással költségek nélkül tudják megsokszorozni a nézhető csatornák számát, és férhetnek hozzá információkhoz" - hangsúlyozta Kovács Kálmán. A jelenlegi három földfelszíni műsorcsatorna, az M1, a TV2 és az RTL Klub helyett az átállás után 40 csatornát lehet majd nézni.
A digitális rendszer a hagyományos tévézés mellett lehetővé teszi, hogy a kínálatból mindenki kiválaszthassa, milyen filmet és mikor akar megnézni (ez saját műsorfüzet összeállítását jelenti), emellett bármikor lehívhatja a híreket, az időjárás-jelentést. A digitális televízió óriási előnye, hogy a tévén keresztül internetes tartalmakhoz lehet hozzáférni, azaz a technika modernizációt, a széles sávú elérhetőség további növelését is jelenti.
A számítások szerint az említett egymillió háztartás felében, máshol gyakorlatilag mindenütt gyorsan a digitális rendszer használatára alkalmas készülékre fognak váltani. Mai áron 13 ezer forintba, évek múlva pedig valószínűleg már csak öt-hatezer forintba kerül egy ilyen televízió-készülék. Kovács Kálmán szerint kétszázezer olyan háztartás lehet, ahol nem lesz majd pénz az átállás fizetésére, de a magyar államnak "meg fog érni egymilliárd forintot, hogy ezt a terhet átvállalja".
A leendő törvényjavaslat három ponton érinti a kétharmados médiatörvényt. Ezek kapcsán Kovács Kálmán azt mondta, az egyik pont feladatot szab az Országos Rádió- és Televízió Testületnek (ORTT), hogy 2006 szeptemberéig legalább öt csatornára írjon ki pályázatot, a második szerint a frekvencia-kiírás további ütemezésében az ORTT-nek együtt kell működnie az átállást koordináló bizottsággal, a harmadik pedig eltörölné a kábelszolgáltatókra vonatkozó korlátozást.