Képzeljük el a következőt: van egy időutaztató társaság, amely mindössze tíz dollár fejében elvisz minket a jövőbe. A dolog úgy működik, hogy a befizetett pénz addig a néhány száz évig kamatozik, amíg fel nem találják az időgépet - a cég akkori alkalmazottai a már jócskán meghízott összeg fejében jönnek csak vissza az ügyfélért, hogy magukkal vigyék a jövőbe (vagyis az ő jelenükbe). Nem vicc, egy ilyen tartalmú hirdetés tényleg megjelent amerikai médiumokban, és nem egy ember akadt, aki kapva kapott a kedvező ajánlaton. Az eset ugyan valódi (értsd: anyagi javak gyarapítása érdekében elkövetett) átverés volt, mindenesetre jól mutatja az embereknek azt a tulajdonságát, amire a hasonló profilú tévés műsorok alapoznak.
Kellő tálalással gyakorlatilag mindent, még a legvadabb őrültséget is el lehet hitetni az emberrel. Az időutazástól nem is esik olyan távol egy nemrégiben véget ért angol átverős műsor, a Space Cadets alapötlete. Az adásban három szerencsétlent lőttek fel az űrbe, nagyjából a Földi űrutazás című filmben látott eszközökkel - aminek már csak a címéből is kiderül, hogy a célszemélyek valójában soha nem hagyták el bolygónkat. A profi technikával megoldott, szimulált fellövésnek és a vetített űrháttérnek köszönhetően állítólag mindhárom "asztronauta" bevette a trükköt - hacsak nem színészek voltak, mert hát nehéz elhinni, hogy valaki ezt is elhiszi. Azon nem is gondolkodtak, hogy miért hat még rájuk mindig a gravitáció, a szervezők ugyanis azt mondták nekik, hogy csak száz kilométer magasban vannak, ahol még nem érvényesül a súlytalanság.
A leleplezés a lehető legcikisebb formában történt: a szereplők lelkesen készültek első űrsétájukra, nagy komolyan szkafanderbe is öltöztek mind a hárman, csakhogy amint kiléptek a hajóból, a csillagok helyett a nézőkkel teli stúdió várta őket. Meglepetésnek épp elég lett volna, ha valaki besétál hozzájuk az "űrből" egy üveg pezsgővel, de a műsor készítői nem elégedtek meg ennyivel, porig akarták alázni az űrutazókat. Az adás végén az egyik átvert fogalmazta meg azt, amit nem csak a nézők többsége, de valószínűleg a közvetlen családtagok is gondoltak: "We're not Astronauts. We're just asses."
Persze a mai fejlett technika segítségével könnyű így becsapni valakit - gondolhatják azok, akik a kárörvendés helyett inkább sajnálják a műsor szereplőit. Csakhogy az átverős tévéműsor gondolata még jóval Gagarin emlékezetes kiruccanása előtt született: az ötlet egy bizonyos Allen Funt fejéből pattant ki a második világháború idején. Az amerikai férfi rádiósként vett részt a harcokban, ekkor nyert betekintést a titkosszolgálati módszerekbe, a rejtett mikrofonok, poloskák világába. Jó kedélyű és művészetben jártas ember lévén a háborúból hazatérve megpróbálta a szórakoztatóiparban hasznosítani a harctéren tanultakat. Első átverős műsorát végül rövid előkészítés után, 1947-ben valósította meg. A produkció kezdetben a rádióban ment, Candid Microphone (nagyjából: Pártatlan mikrofon) címmel, de az óriási sikert látva egy évvel később már a tévé is átvette.