Sorozatok nagy vására

Vágólapra másolva!
Pilot-szezon van az Egyesült Államokban. A kinti tévék már berendelték az őszre tervezgetett sorozatokat, a reklámszakma már látta az első részeket, a világ többi, jelentős televíziójának dolgozó szakember pedig a héten ismerkedik meg a mechanikus szupernővel, a nagymenő, de laza üzletemberrel, a terminátorokkal, az idétlen, bozontos barlanglakóval és a többiekkel, akik ősztől a tévézők nagy kedvencei lehetnek. Mivel magyar tévések is utaztak a LA Screeningsre, a napokban dől el, hogy mit nézhetünk a nagyobb kereskedelmi adókon jövőre.
Vágólapra másolva!

A napokban tartják a LA Screenings című rendezvénysorozatot, természetesen Los Angelesben: a világ jelentősebb televízióitól érkeznek szakemberek, akik ilyenkor mazsolázhatnak a friss termésből, ilyenkor dől el, mely pilotokban van fantázia. A magyar tévések is kiutaztak (az RTL Klubtól például hárman, a TV2-től csak egy szakember), és mivel hosszú távra szóló szerződések vannak, tudják előre, hogy mely stúdió terméséből hány sorozatot és hány filmet választhatnak. Az RTL főképp a Warner, a Disney, a FOX és a Sony terméséből szemezget, a TV2 a Universal és a Paramount filmjei, sorozatai közül igyekszik kiválasztani a legjobbakat.

Az amerikai stúdiók összehasonlíthatatlanul több pénzből gazdálkodnak, mint az európai film- vagy sorozatkészítő műhelyek, a magyarokról már nem is szólva - ezért van, hogy ellepnek mindent az egyre igényesebb amerikai sorozatok. Májusban tárják produkcióikat, pilotjaikat a reklámozók elé (Upfronts 2007), előbb tehát a reklámszakma vizsgálja meg a termést, aztán jönnek a belgák, chileiek, oroszok és magyarok, hogy saját tévéik számára megfelelő mennyiségű - és minőségű - zsákmánnyal távozzanak pár napra rá. Már a kinti tartózkodás során kiválasztják a műsorok egy részét, mert a hazaút után új információk már nemigen érkeznek. Tehát egy pilot alapján rendel a magyar csatorna is, nem várhat egy évet, hogy megtudja, bejött-e a kétfejű, zöld főhőssel forgatott sci-fi Idahóban vagy Oregonban.

A most látott pilotokból őszre lehet sorozat az USA-ban, plusz még ott vannak azok, melyek midseason-sorozatok, azaz csak január és március közt indulnak valamikor, persze csak rövid évaddal. Valamivel később mutatkozhatnak be itthon - bár a várakozás ideje egyre csökken, azaz lemaradás logikusan van, de nem tetemes. Korábban előfordult, hogy éveket kellett várni egy-egy sikerszériára, mostanság már nagyobb a verseny mindenhol, egy Lost vagy egy Született feleségek nyilván nem maradhat sokáig fiókban.

Ha a berendelt pilotban lát fantáziát a reklámszakma, és az amerikai csatorna főnökei is tudják a helyét a műsorrendben, akkor dől csak el, hogy volt-e értelme több millió dollárért (a Lost látványos pilotja legalább 10 millió dollárba, azaz kétmilliárd forintba került - igaz, a későbbi részek viszonylag olcsóbbak) leforgatni egy árva epizódot. Ha megrendelik, jobbára csak 13 részt kérnek elsőre - és ha ősszel hozza az elvárt számokat, akkor módosítják úgy a szerződést, hogy meglegyen az általában elfogadott 22 epizód az évadra, ami logikusan ősztől tavasz végéig tart.

Kinn az RTL

Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója az utazók közt van. "A tavalyi termés egyik legérdekesebb pilotja a Traveler volt, ez sokat csúszott, nem startolt el télen, pedig midseason-sorozatnak tervezték. Mindig a helyszínen derül ki, mi érdekes a piacnak, és mindig vannak favoritok. Érdekes, hogy a The Nine sikerére tavaly sokan fogadtak volna, mégis bukás lett az USA-ban. A pilot alapján történő rendelésnek kint is nagy a kockázata, de mi sem állunk másképp, mert amikor megvesszük a sorozatokat, nem tudjuk még a kinti fogadtatást. Ez nem is mindig baj, mert néha eltér a magyar és az amerikai tévéző ízlése" - vélte utazás előtt, mikor az útról, a várakozásokról faggattuk.

Egyre igényesebb képi világgal, gyakran költséges mozifilmeket idéző látvánnyal készülnek manapság a sorozatok, és így van ez a szituációs komédiákkal is: jellemzően már nem egy légtérben (irodában vagy egy családi ház tágas nappalijában) veszik fel a jeleneteket. A szitkomok közt is akadnak rétegműsorok - de mivel az USA-ban egy ilyen milliókat érdekel (például egy csak latinokról vagy csak feketékről szóló komédia), így ezeknek van piacuk. A tévések úgy látják, hogy idén is nagy mennyiségben érkezhetnek krimik, mivel ez egy mindenhol népszerű műfaj.

"Minden évben érzékelhető a trend, volt, amikor a misztikus sorozatok mentek, máskor sok terrorizmussal összefüggő krimi- vagy akciósorozat volt. Vannak helyi sajátosságok, így itthon a tárgyalótermekben játszódó, ügyvédes sorozatok nem sikeresek, más a közeg, más a jogrend. Persze jobb látni a pilotot és az alapján rendelni, mint olvasni a szinopszist. Általában jellemző, hogy megugrottak a gyártási költségek, egyre drágábbak és egyre sikeresebbek a sorozatok. Sok országban a mozifilm már kikopott a főműsoridőből, a kereskedelmi csatornáknál" - elemezte a helyzetet Kolosi.

Ment a TV2 is

Poich Lóránd, a TV2 programigazgatója szintén kint volt tavaly, és érdekes módon ő is a The Nine-t említette mint nagy esélyest, mely - bizonyítván, hogy a szakemberek is tévedhetnek - végül megbukott. "Nálunk az a jellemző, hogy az SBS-csoporthoz tartozó tévések együtt mozognak, de ettől még nem föntről jön a döntés, függetlenül válogatunk a pilotok közt. Hétfőtől péntekig a kollégák járják a vetítőtermeket, van stúdió, hol elég egy fél nap, máshol viszont egész nap elmegy az új produkciókkal" - mesélte. A TV2 a szerződés értelmében a Universal és a Paramount terméséből szelektál, de ez csak az első választás jogát jelenti. A Született feleségek például a Disney terméke, mégis a TV2-re került itthon, nem az RTL Klubra.

K-Ville: új sorozat lesz a Foxon: rendőrök és bűnözők New Orleansban

"Ilyenkor látszik, mennyire nem elég elolvasni a szinopszist, mennyire fontos megnézni a pilotot. A Szültetett feleségek leírva tényleg nem egy nagy szám: 'négy kertvárosi asszonyka személyes és családi problémáit igyekszik feldolgozni?' De vannak informális beszélgetések is a helyszínen, aztán esténként partik, ott lehet még jó tippeket kapni azoktól, akik máshol jártak. Van, hogy elterjed egy pilot híre, hogy milyen jó, aztán hamar elvérzik - azaz, semmi nem biztos. A Lost-nál, mondjuk, lehetett sejteni, hogy nagy dobás lesz, volt benne kaland, katasztrófa, akció, és jól is nézett ki képernyőn" - emlékezet Poich.

Jó ideje megfigyelhető, hogy a TV2 egészen más sorozatokat spájzol be, mint az RTL Klub. Utóbbin is vannak persze misztikus szériák, de előbbin sokkal erősebb ez a vonal. A TV2 szeret még sci-fit is nézőinek kínálni, ehhez a műfajhoz - a sorozatok szintjén - a rivális ritkábban nyúl. "Keressük az alternatívákat. Teszünk még lépéseket ezen az irányokba, azaz lesz scifi, fantasy és misztikus a TV2-n jövőre is" - tette hozzá a programigazgató.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!