Angyalföld nem Los Angeles

Vágólapra másolva!
Mindig izgalmas dolog filmen vagy sorozatban újra látni egy olyan helyet, amit jól ismerünk, így érthetően kellemes érzéssel tölti el az embert, ha egy amerikai akciófilmben felfedezi például a Lánchidat. Érdekes azonban az ellentétes élmény is, amikor olyan miliőt látunk a képernyőn, amivel alig találunk kapcsolódási pontokat. Összegyűjtöttünk hát egy-két hazai helyszínt és pár amerikai nagyvárost, melyek fontos szerepet kapnak valamely sorozatban, és megnéztük, mi jön át azok hangulatából.
Vágólapra másolva!

Baltimore

A cikk ötlete a Drót újbóli adása kapcsán született, a sorozatban ugyanis igen markánsan jelenik meg a történeteknek helyet adó város, Baltimore. Edgar Allan Poe is itt hunyt el jó százhatvan évvel ezelőtt, de különös halála ma sem lepné meg a züllött iparváros lakóit - legalábbis, ha azt a képet vesszük alapul, amit a Drót közvetít a nézőknek. A neves írót eszméletlenül, másvalaki ruhájában találták meg egy baltimore-i utcán, majd kórházba szállították; papírjai azonban elvesztek, így halálának okáról és körülményeiről a mai napig vitatkoznak a kutatók.

A Drót alkotója, David Simon több mint egy évtizedig oknyomozó újságíróként dolgozott Baltimore-ban, így elég élményanyagot gyűjtött ahhoz, hogy mindenféle témába belenyúljon: sorozatának első évadja a drogkereskedelem lokális hatását mutatja be, a későbbi szezonokban pedig a dokkmunkások szakszervezetének korrumpálódása (és ezen keresztül a munkásosztály hanyatlása), a helyi közigazgatás visszásságai, illetve az oktatásrendszer anomáliái is megjelennek. Baltimore tehát bűnös városként mutatkozik be, amit a hangulati elemek is aláhúznak.

San Francisco

Az Egyesült Államok nyugati partjának egyik nagyvárosa, San Francisco már némileg békésebb képet mutat, annak ellenére, hogy több krimisorozat is játszódik itt, mint például a San Francisco utcáin vagy a Monk, a flúgos nyomozó. Az itt történt gyilkosságok valahogy mégsem fekszik meg annyira az ember gyomrát, a várost felidézve inkább a békebeli hangulat ugrik be a nézőnek: a dimbes-dombos utcákon futó kábelvasút vagy a Chinatown, illetve a Golden Gate sziluettje a lemenő nap fényében.

Persze azért más elemek is megjelennek az itt játszódó sorozatokban, az 1972-ben indult San Francisco utcáin-ban például sűrűn feltűnnek híd alatt alvó csövesek, akik barna papírzacskóból szopogatják piájukat - az eredeti adás idején ez külön "élményt" jelenthetett, hisz akkor idehaza még nemigen láthattunk ilyesmit. A Monk-ban nem nagyon találunk a városra vonatkozó negatív elemet, ami azért is lehet, mert a könnyen azonosítható helyszíneket kivéve leginkább Los Angelesben, illetve Kanadában forgattak a készítők.

A San Francisco utcáin nyitó képsora:


New York


Átruccanva a keleti partra, egy sokkal zűrösebb várossal találjuk szembe magunkat, ami nem is csoda, tekintve, hogy New Yorkot az elővárosokkal együtt körülbelül 24-szer többen lakják, mint San Franciscót. A Nagy Alma számos sorozatban felvillantja sötét oldalát, elég csak a New York-i helyszínelők-re, a New York rendőrei-re vagy éppen a Harmadik műszak-ra gondolni. A nagyvárosi veszélyek elől azonban semmiképp se meneküljünk dél felé, hisz New Jerseyben meg a Maffiózók karjaiba futhatunk.

Van azonban New Yorknak egy bohém oldala is, ami olyan szériákban jelenik meg, mint például a Szex és New York vagy a Jóbarátok. Előbbi Tom Wolfe-i megközelítésben beszél a városról (tessék elolvasni az író főművét, a Kandírozott mandarinzselészínű áramvonal-at), hisz mindenek fölé helyezi a státus fogalmát, emellett pedig betekintést nyújt a high society szórakozási formáiba. A valódi bohémságot a Jóbarátok főhősei képviselik, akik kiélvezik a nagyvárosi élet minden szépségét - ahogy Monica és Chandler kijjebb költöznek, a sorozat véget is ér.

Budapest

Áttérve az ismerősebb helyszínekre, fővárosunkban játszódik többek között legnézettebb szappanoperánk, a Barátok közt, bár a helyszín (ahogyan gyakorlatilag minden más is) itt eléggé stilizáltan jelenik meg. A belvárosból - az átvezetőként funkcionáló panorámaképeken kívül - szinte semmit nem látunk, az események legnagyobb része a Wekerle-telepen zajlik. Ugyanilyen szelet-Budapestet villantott fel annak idején a Szomszédok is, amely a gazdagréti lakótelepbe sűrítette bele a fővárost.

Forrás: MTI

A Barátok közt Mátyás király tere, valójában Kós Károly tér

Némileg árnyaltabb képet mutat például a Tűzvonalban, annak ellenére, hogy ez a széria is jobbára egyetlen kerületre, Angyalföldre, azon belül is a nyolcas körzetre összpontosít - bár a harmadik évadot már Tiszafüreden kezdték el forgatni. Szívesen vennénk azonban egy olyan sorozatot, amely kifejezetten Budapest belvárosát mutatja be, mondjuk az éjszakai élet fiataljaival (á la Skins) vagy az Astoria körül gyűlő irodistákkal (az Office mintájára).

Végvár

A magyar kisvárosok zanzáját adja a képzeletbeli Végvár, mely a Kisváros című sorozatban jelenik meg. A széria legnagyobb részét Szigetváron forgatták, ami viszonylag közel fekszik ugyan déli határunkhoz, de korántsem határváros. A történetbeli Végvár viszont az, így eshet meg, hogy egy átlagos magyar kisvároshoz képest jóval több bűntény akad, amelyeket ráadásul rendre fel is göngyölít a remekül együttműködő határőrség és rendőrség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!