Tényleg idegenek voltak: Marslakók
A legfrissebb kudarc. Az MTVA nem várta meg, hogy elinduljon a második évad, ám ahelyett, hogy nyár elején szólt volna a stábnak, a tervezett rajt előtt két héttel közölte, nem kér folytatást. A szappanopera nem szappanoperás fordulatokkal, sztorikkal, dramaturgiával készült, újítani akart a műfajon, de ez nem jött be a közpénzköltés módja miatt eleve elutasító nézőknek: a kezdeti nézettség sem volt erős (ezt még nem is várta senki), de a lassú építkezés helyett csak csökkent az érdeklődés a napi sorozat iránt. A producer Jáksó Lászlóval a hír után egy nappal beszélgettünk, az interjú itt olvasható.
---------------------
Egy világ, ami nincs is: Szájhősök
A Beugró-ból ismert Debreczeny Csaba főszereplésével készült az MTVA megrendelésére, a pesti éjszakáról kaptunk furcsa körképet. A Szájhősök 2012. február 17-én indult az m1-en, de a következő epizód érthetetlen módon csak március 16-án került adásba, így nem is lehetett más a sorsa, mint a villámgyors bukás (a világ televíziózásában van napi és heti sorozat, de havi nincs). A főszereplő az [origo]-nak elmesélte, ő hogyan látta: "Igazából nem is a pesti éjszakáról szól, hanem egy olyan világról, amilyen itt szerintem nincs is. Nem tudom, ezt szerintem valaki nagyon elrontotta, az egésznek a promóciójával, helyzetbe hozásával komoly bajok voltak. Nekem ehhez semmi közöm, színészként teszem a dolgomat: hozzá tudnék szólni, de teljesen felesleges lenne. Az első rész úgy ment le, hogy körülbelül egy héttel előtte hirdette ki a Magyar Televízió, és a nyolcórás kezdésből is kilenc lett - tehát aki akarta, az sem tudta megnézni. Többekkel beszélgettünk arról, hogy a második rész előtt legalább az m2-n le lehetne adni az első ismétlését, de úgy látszik, az MTVA részéről nem merült fel ez az ötlet" - sajnálkozott.
---------------------
Hiába a sok nagy név, ha idegen a közeg - Casino
Szurdi Miklós rendezte, 2011 elején bukott el az RTL-en, igaz, olyan számokkal, amelyek után az MTV és a Duna TV tűzijátékot rendezett volna, utcán osztogatott pezsgővel. Az ismert nevek - Szabó Győző, Xantus Barbara, Voith Ági, Kálloy-Molnár Péter, Csuja Imre, Fenyő Iván - ellenére sem futott be, az első rész 34 százalékos közönségaránya után a második epizód 8 százalékpontot veszett, a március 1-jén vetített rész pedig csak 19,2 százalékot ért el: a premier első 10-20 percének nézőinek felét elbukta a végére a széria. Eredetileg is arról volt szó, hogy három rész nézettsége dönt a folytatásról, az őszi, tízrészes berendelésről, de az AGB számai láttán leállt a sztori. A sorozat gyűrött, nyúzott, cigarettafüstös világát Szurdi Miklós és Xantus Barbara is közelről ismerte, korábban többször megfordultak kaszinókban, de a sztorikat nem egy az egyben emelték át a fikciós történetbe. A néző vagy a drámát hiányolta, vagy nem érezte magáénak a közeget.
---------------------
Gátlástalan reklámok, bugyuta sztori - Diplomatavadász
2010 őszén bukott, mindössze hat rész után, három szingli lány párkeresési próbálkozásairól szólt, botrányosan átlátszó termékelhelyezések mellett. ''A Diplomatavadász című műsorunk leállását az indokolja, hogy a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság álláspontja szerint a sorozat néhány jelenete szándékosan oly módon került be a történetbe, hogy abban egy-egy cég logója markánsan megjelenhessen" - magyarázta a buktát a Duna TV akkori sajtóosztálya. A társaságnál több sok százmilliós projekt állt le vagy készült el csak félig, de egészen másképp, mint kellett volna. Jellemző, hogy a Duna TV sajtóosztálya is szabadkozni kényszerült, az akkori elnök, Ókovács Szilveszter pedig kérdésünkre elmondta, elődje alatt egymilliárd forint mehetett a kanálisba."Az Egy különleges ember Szlobodnyik Árpád magyar szupermenről szólt volna, ám az elkészült alkotás a kormány által pénzelt, titkosan működtetett infrastrukturális védelmi osztag küzdelmét mutatja be a számítógépes támadások ellen. A Suli buli című sorozat szinopszisa egy ezoterikus történetről szól, ehelyett a szerződéses partnerek egy munkahelyi szituációs komédiát adtak át a Duna Televíziónak" - írta a tv sajtóosztálya. Előbbiből lett a Hacktion, utóbbi talán a Munkaügyek-re illik. Mindkét sorozat gyenge nézettséget hoz az MTV-nek, de így is megkapták a harmadik, illetve második évadot 2012 őszére.
---------------------
Szervét Tibor nem volt Al Bundy - Egy rém rendes család Budapesten
Zajos bukás volt, nagyon kevesen tudták elfogadni Al és Peg Bundy cinikus évelődését más színész szájából, hiába nem vitatta senki Szervét Tibor képességeit. Noha türelmet ígért a TV2, mondván, idő kell, hogy egy új széria befusson, a remake kedvezőtlen fogadtatása miatt a negyedik résztől egy későbbi, kedvezőtlen programsávban kezdték sugározni, majd három hónapra el is tüntették, hogy az is leszokjon róla, aki valamiért ott maradt. Sokszor furcsa volt a magyarított poén: például ha egy amerikai szexbombáról beszélt Al az eredetiben, akkor a remake-ben Szervét Tibor Görög Zitát, a TV2 akkori arcát emlegette. A sorozat hamar kimúlt, itt olvashat róla bővebben.
---------------------
Szépen lassan elpárolgott - Tea
Ugorni kell az időben: a Tea 2002-ben főtt le, Herendi Gábor rendezte, a forgatókönyvíró Harmat Gábor volt, játszott benne a Marslakók főszereplője, Mazányi Eszter is, Csizmadia Gergely, Rónai Aranka és Simon Kornél mellett. Az egyik korai kereskedelmi tévés próbálkozás volt a Jóbarátok-féle szituációs komédiák meghonosítására, alákevert nevetéssel. Míg Joey és Chandler kávézóban múlatta az időt, Páncél Félix, Betty és Dedi egy teázóban időzött hosszan. A TV2 számára elégtelen nézettség miatt egy idő után éjjelre került a széria. Herendi az [origo]-nak elmondta, szerinte a Big Brother árnyékában véreztek el, mivel azon az őszön a TV2 mindent alárendelt a nagy nézettséget hozó első szériának, így ha a BB épp izgalmakat tartogatott, tovább maradt a képernyőn. A szitkomot sem árt mindig ugyanabban az időpontban vetíteni, így tett keresztbe Pongó, Renátó és BB Évi a kétszemélyes komédiának. "A Tea épp kezdett jó irányba elindulni, megtanultuk, hogy kell csinálni... és akkor levették. 33 rész volt képernyőn" - tette hozzá Herendi.
---------------------
Nem volt semmi szitkomtapasztalat - Limonádé
2002 novemberében indult az RTL Klubon a Limonádé, amelynek társproducere, illetve Török Ferenc és Erdélyi Dániel mellett részben rendezője Kapitány Iván volt. Az [origo]-nak elmondta, szerinte nem a műfajjal van probléma itthon, minden inkább bevezetettség és minőség kérdése. "A magyar néző el van kényeztetve a külföldi sorozatokkal, ezeknek a krémje kerül ide. A nemzetközi mezőny éllovasaival kell felvenni a versenyt látványban, sztoriban. Magyarországon a szitkomnak nincsenek nagy hagyományai, írói tapasztalat sincs, így pedig borzasztóan nehéz kiválót alkotni. Pont a gyakorlattól lennének egyre jobbak a dialógusok, de nem lehet gyakorlatot szerezni, nem jut rá idő" - magyarázta egy korábbi megkeresésünkkor. Ez nem bárban, hanem ruhaüzletben játszódott (utalás Al Bundy cipőboltjára?), a szereplők közt volt Puskás Tamás, Kökényessy Ágnes, Horkai Péter, Ellinger Edina, Tisza Anita, Szvath Tamás.
---------------------
Kamarás Iván volt Evil - Első generáció
Ugorjunk vissza még két évet: "2000, Budapest. Új generáció követeli magának az irányítás jogát. Ezek a fiúk és lányok érzik, hogy szabadságuk árát mások már megfizették, s hogy a lehetőségért úgy lehetnek hálásak, ha élnek vele. Frissek, humorosak és ellenállhatatlanok. Életüket nem határolják sorompók vagy nyelvi korlátok. Otthonosan mozognak a kedvükre létrehozott szórakozóhelyeken, éttermekben és üzletekben. Tisztában vannak a jogaikkal, céljaikkal, a konvenciókat soha nem veszik komolyan. A gondolataik modernek, csakúgy, mint a ruhájuk. Ők: az Első Generáció" - állt a promószövegben. Emlékszik még arra, hogy Evil, Zen és Robin nevű karakterekkel volt tömve a cabriókkal körbevett drogdiszkó? Talán Osvárt Andrea, Hujber Ferenc, Ernyey Béla, Kamarás Iván is felednék már a félrecsúszott sorozatot. Egy jelenet azért megmaradt bennünk, amikor Szandra, a Mon TV ifjú riportere a város legdivatosabb szórakozóhelyén, a Black Neonban megismerkedett egy erősen betépett fiatalemberrel, Zennel. A földön fekvő, bedogozott, ismeretlen alakot egy ilyen elegáns, flancos nő egy finom rúgással tolta volna odébb, nehogy a fickó üvöltve lehányja a tízmilliós kocsi kerekét - ehelyett a lány hazavitte autóval, nehogy baj érje szegényt (életszerű ez?). Ha a látványt nézzük, kár a sorozatért: volt benne rengeteg jó nő, helikopter, motorcsónakos üldözés, csak épp az átlagnéző nem tudta magát belehelyezni a merész sztoriba.