A karaktered, Joe MacMillan elég zűrösen zárta az első évadot, a történet szerint azonban azóta eltelt egy év. Merre tart a második évadban?
Próbálja átértékelni a dolgokat, megérteni a saját motivációit, és azok mentén haladni tovább. Amolyan életközépi válságba esik, elgondolkodik azon, hogy eddig helyesen cselekedett-e. Abban már biztosan tévedett, hogy mindenki utálja őt, szóval megpróbál az emberekkel kicsit jobban bánni – egy nőt is beenged az életébe, ami nála nagy dolog.
A sorozatról
A Halt and Catch Fire – CTRL nélkül a személyi számítógépek hőskorába, a nyolcvanas évekbe vezet vissza, amikor a szakemberek között azért folyt a verseny, hogy létrehozzák a korszak leghatékonyabb számítógépét. Lee Pace játssza Joe MacMillant, aki az IBM volt alkalmazottjaként a cég gépeit próbálja lemásolni új munkaadójának – az első évad végén azonban felgyújt egy teherautónyi PC-t, tönkretéve ezzel sokak munkáját.Ha az interneten rákeresel Joe MacMillan nevére, az első találatként megjelenő cikk szerint jelenleg ő "a szexuális szempontból legérdekesebb karakter" a tévében. Mit gondolsz erről?
Érdekes. Mármint nem gondolnám, hogy ez lenne a leginkább szembetűnő a figurában, de persze nem lehet elhanyagolni a tényt, hogy biszexuális. Szerintem ez is olyasmi nála, mint a jó és a rossz közötti harc a fejében, egyszerűen
nem tudja és nem is akarja egyértelműen eldönteni, hogy melyik oldalra álljon.
Amitől érdekesebb lesz a történet, hogy a nyolcvanas években járunk, amikor az AIDS terjedése – vagyis inkább a betegség közmegítélése – bizalmatlanná tette azokat, akik azonos neműekkel való kapcsolatra vágytak. Ezt egy finom mellékszálban ábrázoltuk is a sorozatban.
Van, amit irigyelsz az általad játszott figurában?
A tökösségét. Még ha nem is biztos abban, hogy jól fog elsülni, amibe belevág, akkor is megcsinálja.
A sorozat másik szereplője, a Cameron Howe-ot játszó Mackenzie Davis mesélte, hogy nyolcvanas évekbeli zenékkel hangolódott a szerepre. Neked volt valami hasonló trükköd?
Nevetni fogsz, de én is sokat hallgattam a nyolcvanas évek zenéit. Amúgy is szeretem azt a korszakot, zeneileg igen sokszínűnek tartom, miközben mindenféle stílusban születtek remekművek.
Michael Jacksontól ugyanúgy be tudok pörögni, mint a New Ordertől.
A széria alapvetően a személyi számítógépek hőskorát idézi meg. Mennyi kutatást végeztél a témában, miután megkaptad a szerepet?
Szerencsére van egy nagyon profi, szakértőkből álló csapatunk, amelynek tagjai remekül felkészítettek, nem kellett magamtól utánajárnom a dolgoknak. Volt viszont egy nagy élményem, találkozhattam Steve Wozniakkal is (az Apple társalapítója – a szerk.), akiről kiderült, hogy nagy rajongója a sorozatnak.
A nagy gyártók közötti versengés bemutatása tipikusan amerikaivá teszi a történetet, szerinted az európaiakat mennyire vonzza be a sztori?
Persze, az Egyesült Államokból indult az iparág, és a központja még most is itt van, de szerintem a történet csak annyiban amerikai, hogy itt játszódik, és amerikai emberek szerepelnek benne.
A sorozat nem is annyira a technológiai harcról, hanem a mögötte lévő emberi tevékenységről szól,
a versenyben részt vevő különböző személyiségekről, azok szándékairól, céljairól. Ez pedig Európában, sőt az egész világon érdekes lehet.
Neked milyen a viszonyod a technikával?
Muszáj, hogy jó legyen vele a viszonyom, hiszen körbevesz bennünket, ma már nem nagyon lehet kiküszöbölni a technikát. A Halt and Catch Fire jól bemutatja, hogyan indult ez az egész, emlékszem, nekem is óriási öröm volt, amikor megkaptam az első Nintendómat. Aztán Atari meg Commodore gépeken játszottam a ma már kezdetlegesnek számító játékokat, gyakorlatilag
az én generációm volt az első, amely belenőtt ebbe a technikai környezetbe.
Hány évad van még ebben a történetben? Te mennyit vállalnál?
Bármennyit. Remélem, sokáig fog még menni a sorozat, nekem nagyon nagy élmény benne dolgozni.
Mi áll egyébként a legközelebb hozzád: a tévé, a film vagy a színház?
Igazából nincs preferenciám, mindig az adott munka minősége határozza meg, hogy mennyire érzem magam jól benne. A színpadon estéről estére kell teljesítenem, a tévében hétről hétre, a filmnek pedig korlátozott az ideje, így mindegyik más jellegű koncentrációt igényel, de alapvetően mindegyiket szeretem.
És ha a történet stílusát nézzük? Közelebb áll hozzád a Halt and Catch Fire realitása, mint, mondjuk, a Halottnak a csók fantasztikus világa?
Nem nagyon tudok ilyen szempontból különbséget tenni a szerepek között, hiszen
nekem a Halt and Catch Fire valósága is fantasztikum.
Úgy értem, ez Joe MacMillan és a többi szereplő valósága, az én világomtól eléggé különbözik. Színészként inkább az adott figura személyiségét kell magamévá tennem, mintsem azt a környezetet, amelyben létezik – a karakterjegyek pedig az eltérő közeg ellenére is lehetnek hasonlók, vagy fordítva, hasonló közegben is lehetnek ellentétesek.
Van azért olyan a munkáid közül, amelyik különösen közel áll a szívedhez?
Ha egyet ki kéne emelni – természetesen a mostanin kívül –, akkor az A hobbit. (Ott Thranduilt, az elfkirályt játszotta – a szerk.) Peter Jacksonnal fantasztikus volt dolgozni, és ott például a környezet is hatással volt rám, az új-zélandi tájban szinte tényleg Középföldén éreztem magam.
A gyerekkorod egy részét a Közel-Keleten töltötted, az milyen hatással volt rád?
Az édesapám dolgozott ott egy ideig mérnökként, miatta költözött a család. Akkor még kicsi gyerek voltam, nem sok mindenre emlékszem, csak egy-egy kép szokott bevillanni a tájról. Inkább a családomra emlékszem, ők vettek körül ott is.
Magyarországon vagy a környéken jártál már esetleg?
Még nem, de sok jót hallottam róla. Most éppen Kínába indulok nyaralni, de
megígérem, hogy a következő úticélom Budapest lesz.
Lee Pace 1979-ben született, pályája során kétszer jelölték Golden Globe-díjra, egyszer pedig Emmyre. A tévénézők a Halt and Catch Fire – CTRL nélkül mellett a Halottnak a csók főszerepéből is ismerhetik, de olyan filmekben is játszott, mint A hobbit-trilógia, A galaxis őrzői vagy az Alkonyat: Hajnalhasadás – 2. rész.
A Halt and Catch Fire – CTRL nélkül második évadja egy nappal az amerikai premier után, június 1-jén indul az AMC magyar adásán.