A rosszarcú mexikói–amerikai színész, Danny Trejo történetét bizonyára sokan ismerik: már egészen fiatalon
voltak drogbalhéi, fegyveres rablásba, gyilkossági ügybe is keveredett,
nagyjából egy évtizedet töltött különböző börtönökben, köztük a legendás San Quentinben. A nyolcvanas évek közepe óta már inkább a színészkedéssel foglalkozik, voltak tévés munkái is, többek között a Kemény motorosok-ban és az Alkonyattól pirkadatig sorozatváltozatában is láthattuk.
Korántsem ő azonban az egyetlen ismert arc, aki ma a képernyőn virít, fiatalkorában viszont összeütközésbe került a törvénnyel. Bemutatunk párat, biztosan lesz köztük olyan, akiről nem gondolta volna, hogy miket követett el.
A Golden Globe-díjas komikus, mindenki Télapuja rögtön egy kiváló példa arra, hogy a látszat néha csal. Allen a tévés szerepei előtt nem volt az a kimondott jófiú, a főiskolán rendesen rápörgött a kokainra, és árulta is a társainak. Végül egy reptéren elkapták, kábítószer-birtoklásért két évet és négy hónapot ült a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján.
A szabadulása után vette a komédia felé az irányt, kezdetben klubokban lépett fel, majd megkapta az 1991-ben indult Házi barkács főszerepét, ezzel egy csapásra ismertté vált. A sorozat a kilencvenes évek egyik legnépszerűbb szitkomja lett, nyolc évadon keresztül röhöghettek a nézők Allen, illetve karaktere bénázásán.
A Drót-ban drogdílert játszott, és nem is volt nehéz azonosulnia a szereppel, hiszen korábban maga is terített. Abban az időben a New York-i Caroline’s klubban volt kidobó ember, mellékesen pedig füvet árult a vendégeknek – ő maga annyit mondott erről a GQ-nak egy hosszú interjúban, hogy „nem volt más választása”.
1994-ben lépett a színészi pályára, de a világ nagy része valószínűleg csak a 2002-ben indult Drót-tal ismerte meg a nevét. A Luther-ben már ő lett a címszereplő, de benne volt például A hivatal-ban is, és Nelson Mandelát is játszotta már a Nelson Mandela: Hosszú az út a szabadságig című filmben. Közben a Discoveryn is megy egy sorozata, az Idris Elba: A sebesség megszállottja.
A Drótban nem ő volt az egyetlen, akinek bűnös múltja volt,
a Snoopot játszó Felicia Pearson korábban hat évet ült, miután kamaszként lelőtt egy lányt – állítólag önvédelemből. 2011-ben aztán ismét letartóztatták drogügyletek miatt, hét év felfüggesztett börtönt kapott, három év próbaidővel.
Mielőtt olyan sorozatok producere lett az HBO-nál, mint a Törtetők, a Kergetjük az amerikai álmot vagy a Boardwalk Empire – Gengszterkorzó, Wahlberg Marky Markként volt ismerős. Még korábban azonban legfeljebb csak különféle balhéiról ismerték a környékbeliek, miután már tizenhárom évesen elkezdett drogozni, lopott is, amit tudott, és gyakran keveredett verekedésbe.
Tizenhat évesen egy napon belül két vietnami férfit is megtámadott, amiért két év börtönre ítélték – végül csak 45 napot ült, de az is nagy hatással volt rá, a börtönben döntötte el, hogy változtatni fog az életén. Mint tudjuk, ez sikerült is neki.
1969-ben tévés szerepekkel kezdte a pályáját, vendégszerepelt például a San Francisco utcáin című szériában, 1976-ban már komolyabb lehetőséget kapott a Gazdag ember, szegény ember-ben, a minisorozatnak mind a kilenc epizódjában benne volt. 1965-ben azonban még
azért tartóztatták le, mert hamis okiratokat árult
– elképesztő módon, a 75 ezer dolláros pénzbüntetés mellett 45 év felfüggesztett börtönre ítélték, ez csak 2010-ben járt le.
Igazi angol úriembernek tűnik, ennek megfelelően csupa előkelő iskolába járt, de kettőből ki is rúgták. Tizenhét évesen hitelkártyacsalás miatt lesittelték, ez után döntött úgy, hogy rendbe szedi az életét, első lépésként jelentkezett a Cambridge-re, fel is vették. Hamar bekerült az egyetem legendás színtársulatába, a Cambridge Footlightsba, ott kötött életre szóló barátságot Hugh Laurie-val – később meg is csinálták együtt az Egy kis Fry és Laurie című sorozatot.
A többek között A küszöb-ben és a Longmire-ben is látott színész
egy börtön színjátszó csoportjában kezdett el érdeklődni a pálya iránt
– végül odáig jutott, hogy a Broadwayn már több Tony-jelölést is kapott. Tizenhét évesen egy verekedésben megölt egy embert, emiatt hét évet ült, a szabadulása után pár hónappal pedig fegyverbirtoklás miatt kapták el – újabb három év várt rá a sitten. A tévében 1985-ben jelent meg, még abban az évben kapott egy vendégszerepet a Miami Vice-ban is.
A negyvenes évektől kezdve egészen 1993-ig rengeteg filmben és sorozatban láthattuk, legutolsó szerepét a Mesék a kriptából egyik epizódjában játszotta. Tizenhárom évesen ellopott egy pisztolyt, úgyhogy javítóintézetbe küldték – onnan azonban egy idő után megszökött,
elkötött egy kocsit, és kirabolt pár ékszerboltot.
Amikor másodjára elkapták, már három év börtönt kapott. Miután ismertté vált, valaki a priuszával zsarolta, mire ő maga közölte a nyilvánossággal, hogy büntetett előéletű.
Az Egyesült Államokban népszerűek az elvileg valós tárgyalásokat bemutató bírósági show-k, idén már a tizenhetedik évadját kezdte például a Judge Mathis, ebben Greg Mathis bíró ügyeit követhetjük nyomon. A férfi fiatalkorában még a másik oldalon, a vádlottak padján ült a tárgyalótermekben,
a hírhedt detroiti utcai banda, az Errol Flynns tagjaként nem egyszer került bajba.
Tizenhét éves volt, amikor az édesanyjánál rákot diagnosztizáltak, ekkor döntött úgy, hogy inkább elmegy a McDonald’sba dolgozni – azt pedig már tudjuk, ebből mi lett.
Az idén elhunyt színész többek között a Bűnös Miami-ban és Az ügyosztály-ban kapott komolyabb tévés munkát, de alapvetően A keresztapá-val vált ismertté, Moe Greene alakítójaként. A maffiához a vásznon kívül is volt köze, Bobo néven mindenki ismerte a bostoni Winter Hill Gangben – 1961-ben azonban letartóztatták, ezután költözött Kaliforniába, hogy új életet kezdjen.