Zséda, aki szavahihető, őszinte nőnek tűnik, azt álmodta, hogy kinn áll az Eurovíziós Dalversenyen, nézők milliói és kamerák előtt, de zavarban van, nem tudja, mely számot kell előadnia, miközben a zenekar tagjai kérdőn néznek rá. Erre egy nappal később - már a valóságban - felhívták, hogy zsűrizzen a fesztivál hazai előszobájának számító A Dalban. Ha lottószámokért hívjuk, nem biztos, hogy eltalálja, de jó esélyei vannak, legalább körbelövi őket. Megtudtuk még tőle, hogy „a mondanivaló és az ének hitelessége számított", utána a többiek jöttek sorra.
A Dal 2016 sajtóeseményén, egy nyomasztóan szürke, hideg délutánon, az A38 hajón, Budapesten Frenreisz Károly arról beszélt, hogy sok szempont alapján döntöttek, dömpingszerűen jöttek a dalok, majd megmagyarázta, hogy a pop a populáris szóból jön. „Voltak felkéréseim, de ilyen nagy buliban még nem zsűriztem" – mondta. A dalfesztivál múltján merengett eztán egy sort, és megjegyezte, hogy amikor ők „nyomták erősen", akkor még csak a nyugat-európai országok eurovízióztak, így nekik esélyük sem volt bemutatni jó keleti, őszinte rockot.
Pierrot a túlélő, aki megmaradt az előző zsűrikből. Szerinte a munka nagyon hasonló, a tíztagú előzsűri hét helyen ugyanaz volt, mint tavaly.
A zsűri akkor karakteres, ha karakterek vannak benne"
– osztotta meg frappáns észrevételét az egybegyűlt zenészekkel és médiaipari szakmunkásokkal. Szerinte most vannak karakterek, így nem lesz baj. „Ha én akkor őszinte voltam, akkor most sem leszek más" – reflektált Harsányi Levente kérdésére a muzsikus: a műsorvezető arról faggatta, szókimondó, keményen beszóló lesz-e idén is.
Az átlagos tévézőnek az előbbi három ismert hazai zenész mellett a negyedik viszonylag ismeretlen még, Both Miklós Fonogram díjas, Budai-díjas zeneszerző, a Napra együttes énekese, gitárosa és zeneszerzője. A sajtóeseményen sokkal több nem derült ki róla, ő sem tudta, miért hívták zsűrizni, de a feladatot testhezállónak érezte - mint jelezte, zsűrizett már sokat korábban. „Elég nagy generációs különbségek voltak az előzsűriben, de nagy viták nem voltak.
Változnak a trendek, a stílusok, de az alapok nem.
Aki bekerült, konszenzussal jutott oda, de így is van egy-két dal, amit sajnálok, hogy nincs a harmincban" – mesélte.
A hazai popszakma eztán vígan fotózkodott, megasztáros állt a rising staros, x-faktoros és voice-os mellett: nekik nagy esély újra képernyőn lenni, akár három este is (a legjobbnak három itthon plusz kettő kinn, már az Eurovízión), a Duna TV-nek pedig a válogató jó esély, hogy szép nézettségi számokat is fel tudjon mutatni – mert a múlt héten már a Comedy Centralt is kétszer annyian nézték 18-49-ben, mint az öreges nemzeti főadót.
A top 30 dalról itt írtunk, alább pedig pár fotó látható még az eseményről: