Újnak tűnik, de nem egészen az A Farm, amely március 21-én startol itthon: 2002-ben a Viasat3 adta az első magyar verziót, de maroknyi ember nézte csak, hiszen az ősz a magyar kereskedelmi tévéken Renátóról, BB Éviről, Pongóról, Majkáról, Lorenzóról szólt, akkor csapott össze először a Big Brother és a Való Világ. A nézettségi kudarc elvette a Viasat kedvét a folytatástól, a formátum pedig pihent, röpke 13 évet. Most az RTL-csoport megvette, leporolta, átalakította, nyomott bele rengeteg pénzt (sokkal több kamera, 130 munkatárs, komolyabb technika, kitelepülés), és így indítja el.
Egy svéd formátumról van szó, és ahogy írtuk, a koncepció az, hogy száz évvel ezelőtti állapotok közé csöppennek a szereplők. Áram nincs, folyó víz sem,
a szellős, ám meghitt budi kinn van,
egy pajta mellé felhúzva. Lesz henyélés is, nyilván, de minden ételért meg kell dolgozniuk a szereplőknek, akik értelemszerűen internet és telefonok nélkül töltenek majd két és fél hónapot a szlovéniai tanyán. Papíralapú levelet talán kapnak, sms-t biztosan nem.
Negyven ország vette meg a realityt, a legtöbben 12 szereplővel indítják, itthon 14 játékos lesz az elején. Készült arab verzió, belga, holland, balti, de leginkább a brazilok, a svédek és a norvégok kaptak rá, előbbi két országban 9-9, az észak-európaiaknál 11 évad ment belőle. A bolgárok, chileiek, kolumbiaiak is kipróbálták, a franciáknál három, az olaszoknál négy évadot láthattak a nézők, Szerbiában hetet, Szlovákiában hatot.
A briteknél is erős a reality műfaja, de ebből a formátumból csak két évad ment le. Az elsőt Jeff Brazier tévés személyiség nyerte, és az itthon is ismert Vanilla Ice rapper lett a második, a következőben Keith Harris hasbeszélő diadalmaskodott, a magyar-olasz pornósztár, Staller Ilona, azaz
Cicciolina elsőként esett ki,
itt pont nem tudta megmutatni magát. Abban a celebes évadban nem ő volt az egyetlen, aki a felnőttfilmek világából érkezett, Ron Jeremy is ott sürgött-forgott a tanyán.
Ha a felvezetést nézzük, ennél jobbat nem kaphatott volna A Farm, hiszen rögtön az RTL Híradó után rajtol, az pedig az elmúlt hét legnézettebb műsora volt. A casting viszont minden valóságshow-nál kulcsfontosságú, hiszen ha nincs elég rokonszenves figura, karakteres fickó, belevaló nő a csapatban, könnyen lankadhat az érdeklődés: a mostani szereplőket itt megtekintheti.
Ha már a castingnál tartunk, a BB1 és VV1 mögött az első magyar Farm valószínűleg akkor is szélárnyékban maradt volna, ha parádés a casting – de nem volt az. Ökrös Gergely ma a TV2 programigazgatója, de 2002-ben még a Viasatnak készülő Farmban dolgozott, ő mesélt az Origónak a hibákról: „Mai szemmel már látom, hogy az itthoni döntéshozók igencsak elszúrták a castingot.
Csak városiakat kellett volna beválogatniuk,
akik ott szerencsétlenkednek nomád körülmények között. Bekerült egy falusi srác, aki tudott tehenet fejni, értett az állatokhoz, volt egy idősebb férfi, ő mindenhez értett, egy asszony pedig elfoglalta a konyhát, és főzött az egész csapatra. A többi szereplő csak ott lézengett, ami nem volt szerencsés.”
Lassú, de szépséges realityként emlékezett rá Ökrös. „Nagyon szép műsor volt. Emlékszem, egy hosszan tartó stábbuli dacára felkeltem reggel fél ötkor, kimentem Szőke János operatőrrel felvenni vágóképeket: a harmatos rétet, a párás pókhálón megcsillanó hajnali napfényt, a száradó gumicsizmákat. Amúgy vicces volt, mert olvastam, hogy esni fog, és vidéki gyerekként vittem gumicsizmát, amin jót derültek a budapesti kollégák. Aztán, amikor két nap eső után mindenki sportcipőben vagy szandálban ott cuppogott a nagy sárban, akkor már azt kérdezgették, hol lehet ilyet venni.”
Volt egy csúnya sztori is a háttérben: „Ez a József Attila-forrás környékén forgott, egy szépséges vadászházban. Amikor az erdészt kérdeztem, miért nem lakik itt, azt válaszolta, hogy ott, a teraszon fejbe lőtte magát az elődje a vadászpuskával.”