1943-ra kiderült, hogy Nagy-Britanniában nem fér el a rengeteg német hadifogoly, ezért Churchill az Egyesült Államokhoz fordult, az ottani lakatlan területeken alakítottak ki táborokat – ezekről a helyekről és lakóiról szól a Náci hadifoglyok Amerikában című dokumentumfilm, amelyet szeptember 24-én láthatnak a DoQ nézői.
Az itteni hadifoglyok helyzete különleges volt, hiszen maguk irányíthatták a táboraikat
– az amerikai kormány ugyanis pár ezer nácira számított, de ehelyett 380 ezer érkezett, az amerikaiak pedig egyszerűen képtelenek voltak maguk kezelni ekkora mennyiségű embert, mivel még ők is hadban álltak.
A táborokban ezzel együtt az SS-hez hasonló fegyelem volt, a nácik simán kivégezték lázadozó bajtársaikat. Az amerikaiak viszont jó körülményeket teremtettek, a hadifoglyok ugyanannyi fizetést kaptak a munkájukért, mint az amerikai katonák, az ételek, valamint a kulturális és sportolási lehetőségek messze jobbak voltak, mint az európai táborokban.
Azt persze hozzá kell tenni, hogy az amerikaiak nem önzetlenül tartották jól a foglyokat: azt remélték, hogy a hazaküldött levelekből a németek tudomást szereznek a tengerentúli körülményekről, és ők is jobban bánnak majd az amerikai foglyokkal.