Megnéztük a Dalfutár első részét, kellemes háromnegyed órában bízhat, aki jövő péntek este a műsor elé leül. Aki persze nem bírja Hajós humorát, vagy teljesen hidegen hagyja, miképp íródik egy dal, milyen fázisai vannak a zeneszerzésnek, mit csinál egy zenei producer, annak még mindig ott van 109 magyar nyelvű csatorna.
Nem gyakori itthon, hogy valaki végigvigye saját tévés ötletét, és kivitelezhesse azt valamely nagyobb tévécsatornánál, hiszen egy sehol ki nem próbált formátum mindig kockázatot jelent. A legegyszerűbb a programigazgatók számára, hogy átvegyenek egy létező műsort, licenszet, adaptálják azt a hazai viszonyokra, megszórják celebekkel, és ha nem megy, még mindig lehet mutogatni a holland és német nézettségi adatokat, mondván, „nem mi hibáztunk, jól kellett volna hoznia, nem érett rá a magyar néző." Az új, ki nem próbált formátum alapból rizikós, és lehet, hogy gyengébb nézettséget szállít drágábban, mint az NCIS vagy a Dr. Csont huszadik ismétlése.
A Dalfutár esetében azonban nem a nézettség számít majd, mint megtudtuk, hiszen eleve a SuperTV2-re megy, ráadásul este 11-kor. Arra számítanak, hogy aki szereti a magyar zenét, akit vonz Hajós, mint tévés brand, aki fogékony a hazai újdonságokra, az akkor és ott, vagy később a weben megtalálja. Tehát nem tragédia, ha nem szállít 6-8%-os share-t a sávjában, de nyilván nem bánnák, ha néznék is, hiszen ez a legtöbb műsor célja (és direkt nem mondunk ellenpéldákat).
Mint Hajós az Origónak elmondta, kicsit olyan ez neki, mint Tillának a Propaganda című műsora, amely szintén egy eldugott időpontban kerül képernyőre, de attól még fogyasztható, sőt, gyakran érdekes tartalom – csak épp nem a nagy tömegeknek szól. Itt a koncepció eleve olyan, ami rétegeket érdekelhet, hiszen a többség a kész slágert akarja, csillogó-villogó tarka díszletben, és nem érdekli, ki mit prüntyög a stúdió mélyén, hogyan bólogat ütemesen a hangmérnök, vagy miképp hangszerelnek egy új nótát.
A zene mellett a humor viszi előre ezt a szűk háromnegyed órát, a Hajós által felkért szövegíró, dalszerző, énekesnő és fiatal zenei producer személyisége mellett. A humort főleg Hajós viszi bele, de Hegyi Györgynek is van pár vicces beszólása, Király Viktornak lelkesedése, gesztusai megmosolyogtatóak, ő azért New York-i születésű magyar-amerikaiként mindig is egy csodabogár lesz. De ők csak az első részben lesznek, amúgy minden részben más négyes rakja össze a friss dalt.
Hajónak jót tesz néha egy saját műsor, mert különben ráég az örökös zsűritag-billog. Kérdeztük, zenészként megállta-e könnyen, hogy ne szóljon bele mindenbe, de jelezte, hogy szándékosan csak összekötő kapocs akart lenni, a „dalfutár", aki nem okoskodik folyton, hol kéne átírni a szöveget, vagy milyen legyen a hangszerelés. Az első adásban volt még a fiatal, és láthatóan ügyes Závodi Marcell és Jónás Vera, utóbbi rokonszenves egyéniség, és kellemes a hangja is.
A SuperTV2-nek arról beszélt, hogy a sok közül ez az első saját formátum-ötlete, ami képernyőre kerül. Ebben az értelemben a Dalfutár élete első saját műsora. "Nagyon fontos nekem, mert minden eddigi tapasztalatomat belegyúrtam.
Mindig is két lábon álltam, a zenében és a tévézésben.
Hiába van szezonja most a zenei műsoroknak, a tehetségkutatók értelemszerűen elsősorban az előadóval és kevésbé a dallal foglalkoznak. Pedig szerintem szórakoztatóan tálalva a dalszerzés is érdekes lehet. Szórakoztatás és értékközvetítés, mindig is a helyes arányt kerestem. Érzem, most eltaláltam. Hiszek abban, hogy a Dalfutár sem értelmiségi rétegműsor, sem alpári szórakoztatás nem lesz. Vannak benne sztárok, feltörekvő fiatalok, érdekes életek, és rengeteg zene, minden adásban egy különleges új dal!" – mesélte.
"A dalszerzés általában intim folyamat, a színfalak mögött zajlik. A Dalfutárban azt mutatom meg a nézőknek, hogy mi történik azelőtt, hogy egy dal az internetre vagy rádióba kerül. Igazából nem is az én vendégeim, hanem én vagyok az övék, hiszen becserkészem őket a saját kis világukban, ahol alkotni szoktak.
Ez a játék érdekes kísérlet mindannyiunknak,
vajon milyen dal születik ebből a kifordított helyzetből? Forgatás közben kicsit a hazai zeneipar David Attenborough-jának érezhettem magam: különleges művészegyéniségeket kutathattam fel a saját élőhelyükön majd egy zenei terráriumba gyűjtve vizsgálhattam őket alkotás közben. Zenei vakrandik és csoportos slágerszülés ez" – tette hozzá.
Volt olyan alkotó, akihez régi barátság fűzte, de akadt olyan is, akinek zenéjéért eddig csak a távolból rajongott. A közreműködők között olyan nevek is feltűnnek majd, mint Fluor Tomi, Völgyesi Gabi, Jónás Vera, Szakos Krisztián, vagy éppen Majka. Premierepizód: november 18. 22.50.