Már délután elsétáltam a Haymarketen lévő Cineworld (azóta már Empire) mozi előtt, leginkább azon gondolkodva, hogy a szűk járdán miként fogják megoldani a vörös szőnyeges bevonulást – mint kiderült, sehogy, kint az utcán este is csak egy sereg elsötétített autó jelezte, hogy valami készülőben van.
Bent persze már annál nagyobb volt a nyüzsgés, a fotófal előtt többek között Geoffrey Rush, Emily Watson és Ron Howard váltották egymást, itt mutatták be a sajtónak a National Geographic új sorozatát, az Albert Einstein életéről szóló Géniusz-t.
A moziteremben egy hegedűművész hangolta a vetítésre a nézőket, akiket a székükön egy kis csomag popcorn és csoki, valamint ásványvíz várt. A National Geographic Global Networks vezérigazgatója, Courteney Monroe elöljáróban elmondta, hogy
a Géniusz a National Geographic első teljesen dramatizált sorozata,
vagyis kizárólag színészekkel, dokumentumbetétek nélkül meséli el Einstein történetét.
Antologikus sorozat lesz egyébként, a tervek szerint Einstein után több zseni életét is körüljárják majd, csupán azért kezdték pont vele, mert az mindenki számára egyértelmű, hogy ő géniusz volt – még ha annak definícióján lehet is vitatkozni.
A széria alkotója, az Egy csodálatos elmé-ért Oscar-díjjal jutalmazott Ron Howard méltatta még egy darabig a National Geographicot, majd bemutatta a nézőtéren helyet foglaló közreműködőket, ezután kezdődött csak a vetítés.
Durr, bele is vágtak a közepébe, rögtön az első jelenetek egyikében ugyanis azt láthattuk, hogy Einstein (a szintén Oscar-díjas Geoffrey Rush) a titkárnőjével lezavar egy gyors menetet munka közben – vagyis az alkotók már az elején világossá tették, hogy minél emberibb képet akartak festeni a legendás tudósról.
Természetesen közben az általa megalkotott tudományos tételekből, illetve a korhangulatból is kaptunk némi ízelítőt,
az első epizód remekül idézte meg azt a fojtó miliőt, amely elől Einsteinnek menekülnie kellett
a harmincas évek Németországából.
Közben megjelentek a kor ismert alakjai is, Hitlert és J. Edgar Hoover FBI-igazgatót is megemlítették, és feltűnt a színen Einstein ellenfele, az itt Philipp Lenardként emlegetett Lénárd Fülöp (Michael McElhatton) is.
Közülük néhánynak a figuráját jobban kibontják majd a további kilenc epizódban, közelebbről megismerhetjük például Einstein első és második feleségét, Mileva Marićot (Samantha Colley) és Elsa Einsteint (a kétszeres Oscar-jelölt Emily Watson).
A széria erőssége, hogy nem lineárisan, hanem az időben ugrálva meséli el a nagy tudós élettörténetét
– a fiatal Einsteint Johnny Flynn játssza –, így bizonyára lesznek olyan összefüggések, amelyekre csak később ébred rá a néző.
A vetítés után a színészek és az alkotók is megjelentek a színpadon, lapozzon a továbbiakért!