A Toldi című elbeszélő költemény feldolgozására 2017-ben, az Arany János-emlékévben született a pályázat; a megvalósítást a nagymúltú Kecskemétfilm stúdió nyerte el. A munkálatokról a rajzfilm kivitelező rendezője azt mondta: rengeteg befektetett energiát igényelt az összességében csaknem 120 perces produkció, ami 2018 áprilisától körülbelül 33 hónap alatt készült el. Csákovics Lajos kifejtette, hogy képkockáról képkockára rajzolták meg a jeleneteket – mint mondta – átlagosan 12-13 rajzra van szükség másodpercenként ahhoz, hogy a néző valóban folyamatos mozgást lásson a televízió képernyőjén. A Toldi gyártásában 80 szakember vett részt, mások mellett animátorok, fázisrajzolók, háttérfestők, valamint a hangstáb tagjai.
Hozzátette, olyan sok munkaóra van Jankovics Marcell utolsó művében, megszámlálni csaknem lehetetlen: voltak időszakok, amikor a stáb tagjai éjt-nappallá téve dolgoztak Toldi Miklós történetén. „Valóban nagy és nehéz feladat volt, a Toldi-sorozat egy gyönyörű, összetett munka gyümölcse, amelynek gyártása többnyire a hajtósabb időszakokban is kellemes és családias hangulatban telt.
Egy animációsfilm elkészítése sokrétű munkát igényel,
a forgatókönyv-rajzolástól a figuratervezésig, háttérfestésig, a mozdulattervezéstől a fázisrajzoláson át a kifestésig, számítógépes utómunkáig, a dialógfelvételtől a zenefelvételig és a kész képi anyag zörejezéséig mindent a legapróbb részletességgel, odafigyeléssel kell kidolgoznunk. Ezt a sok-sok feladatot a rendezőnek és a gyártásvezetőnek kell átlátnia és egyben tartania. Az egész folyamatot szerettem, a szépségét a komplexitása adta." – mondta Csákovics Lajos.
A Toldi alkotói bíznak benne, hogy a sorozat méltó öröksége lesz az idén elhunyt Jankovics Marcellnek, valamint befogadhatóbbá és érthetőbbé teszi Arany János klasszikus művét. A Kecskemétfilm a sorozatból egész estés moziváltozatot is készít, amelynek jelenleg folynak a munkálatai.
A sorozat további érdekességeiért és kapcsolódó tartalmaiért érdemes ellátogatni a mediaklikk.hu/toldi oldalra.