97 évesen meghalt Kertész György hidrobiológus, egyetemi tanár, a Vízipók-csodapók megalkotója – közölte a fia a Facebookon:
Kertész György álmodta meg annak idején a Vízipók-csodapók című rajzfilmsorozatot, amelyből aztán összesen 40 epizód készült 1978 és 1988 között.
A hidrobiológust korábbi tanítványa, a Magyar Televíziónál dolgozó Rockenbauer Pál kereste meg egy állatokról szóló ismeretterjesztő sorozat ötletével, ebből lett a Vízipók-csodapók. "Telefonon hívtak a tévétől, majd az egyetemen találkoztunk, többek között Bálint Ágnessel is, a Vízipók-csodapók későbbi dramaturgjával. A tévé vezetése egy új ismeretterjesztő sorozatról álmodott, bár eleinte idegenkedtem az ötlettől, mert már annyi mese született a nyúlról, a farkasról és a rókáról.
Akkoriban a Velencei-tóhoz tartozó Dinnyési-fertőn dolgoztam, ahol zsákmányoltam egy úgynevezett búvárpókot, azaz vízipókot. Így született meg a mese főszereplője
és szárazföldi barátja, a Keresztespók, akik egymásnak mesélnek saját élőhelyükről" – mesélte pár éve a Story magazinnak Kertész György.
"Mikor kész lettem a forgatókönyvvel, megjelentek nálam a rajzolók, Szabó Szabolcs és Haui József. Pauszpapíron hozták az első terveket, hogy fognak kinézni a pókok, a hangyák és a többi állatka. Itt kezdődött a vita. A rajzolók ugyanis csak négy lábat rajzoltak a pókoknak a nyolc helyett, mondván, hogy azt túl körülményes lett volna ábrázolni.
Attól féltem, még a végén a diplomámat is elveszik, ha kitudódik, hogy engedtem egy pókot feleannyi lábbal lerajzolni.
Végül meggyőztek, hogy Hófehérkének is csak négy ujja van az öt helyett, végül megállapodtunk, hogy a pókokat hat végtaggal ábrázoljuk, a bogarakat pedig néggyel" – mondta még a munkafolyamatról annak idején.