Mindannyiunk előtt megvan, ahogy meteorként csapódik be az MTV logója, majd egyszer csak egy ablakrepesztő "íjjjáááá" töri meg a csendet. Linda 40 éves lett, a sikersorozat ugyanis 1984. november 2-án kezdte meg hódítót útját és lett azonnal a közönség kedvence. Ebben oroszlánszerepe volt Görbe Nóra alakításának, klumpájának és harcművészeti teljesítményének, nem beszélve Szerednyey Béla, Harsányi Gábor, Balázs Péter, Bodrogi Gyula és a néhai Pécsi Ildikó zseniális játékáról. A kezdetben diák, majd alhadnagyként szolgáló Veszprémi Linda előtt semmi sem maradhatott titokban, a rosszfiúk pedig megkapták a magukét a látszólag törékeny rendőrnőtől. 40 évvel a sorozat sikeres bemutatója után íme néhány érdekesség, amit biztos nem tudott a sorozattal kapcsolatban.
Linda 40: 4+10 érdekesség a 40 éves sorozatról
Az akkori MTV vezetése nem bízott a sikerben, a vezető producer Gát Györgynek alig sikerült az első részre megkapni az anyagi támogatást a csatornától.
Ennek oka, hogy nem bíztak egy női akciósztárban, ami akkoriban nyugaton se volt divat, ugyanis a Charlie angyalai kivételével nem készült akkoriban még női főszereplővel készült akciósorozat.
A készítők az itthon akkor még kevésbé ismert Bruce Lee és Jackie Chan filmeket vették alapul a Linda történetéhez.
A szerepet kifejezetten Görbe Nórára írták.
Linda helyett azonban Katának akarták hívni a figurát, de a producerek bíztak egy esetleges nemzetközi sikerben, ezért kellett egy univerzálisabb név a figurának.
A színésznő tanult balettozni, ám a harcművészetekhez nem értett sokat. 14 hónap alatt készítette fel őt a szerepre világszerte ismert Harmat László harcművész.
Linda és szülei otthonát egy XIII. kerületi Tátra utcai harmadik emeleti lakásban alakították ki, a rendőrségi jeleneteket pedig az I. kerületben, a Fő utcában vették fel.
A hitelesség miatt egy rendőrségi szakértőt is felkértek a forgatókönyvek átnézéshez.
A kritikusok utálták a sorozatot, a fiatal nézők azonban imádták, sőt rohamosan nőtt a férfiak és a nők körében is a küzdősportok iránti érdeklődés.
A forgatókönyvírók között Andrew C. Coper álnéven Réz András is szerepelt.
Három képregény is készült a sorozat mellé, ami manapság már elég szokatlan, kivéve ha szuperhősök vagy fantasy figurákról szól az adott sorozat. Ha már fantasy, az egyik képregényben Linda egy időgépbe kerül és a három testőrrel is találkozik.
A sorozat népszerűsége miatt kétszer is szerettek volna mozifilmet forgatni, de 1986-ban és 2013-ban is meghiúsult végül a forgatás.
A fülbemászó főcímzenét nem csak a magyarok szerették, de az amerikaiak is. Más kérdés, hogy a zeneszerző Vukán György hagyatékának kezelője Kriskó Zoltán szerint Disney jogtalanul nyúlta le az X-men rajzfilmsorozathoz a munkáját. A plágiumvád végül nem állt meg, ugyanis Vukán is a hetvenes évek krimi funk alapjaiból inspirálódott, ami előtte számos filmben hallható volt már a vasfüggünyön túl. Kriskó azonban úgy vélte, könnyen el lehetett akkoriban lopni egy magyar szerzeményt.
Ahogy sok amerikai sorozatot, Lindát is felújították, új részeket forgattak, de az ötrészes rövidszéria nem nyerte el a közönség tetszését, sokak szerint azért, mert túl sokat és túl merészen változtak meg a karakterek.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!