Frissítés (február 15.):
Az első kép az Eros körüli pályáról
Mindössze egy órával a sikeres pályára állás után, 330 km-es távolságból a NEAR elkészítette első igazán közeli felvételét az Eros felszínéről. A felbontás 30 méter/pixel, vagyis ekkorák a még megkülönböztethető legkisebb részletek. Középen egy kb. 5 km átmérőjű becsapódási kráter látható, amelynek alsó peremére később keletkezett, kisebb kráterek települnek. A nagy kráter jobb oldali peremén sekély barázdák húzódnak keresztül.
Pályán a NEAR - történelmi űrrandevú - február 14.
A 2000. február 14-én, közép-európai idő szerint 17 órakor letöltődött navigációs adatok szerint a NEAR pályamódosítása sikerült, s jelenleg már Eros körüli pályán kering. Ezzel a NEAR az első űrszonda az űrkutatás történetében, amely pályára állt egy aszteroida körül.
Közép-európai idő szerint 16.33-kor, a kisbolygótól 327 km-es távolságban 57 másodpercre működésbe léptek a szonda hajtóművei, néhány km/órás sebességre lassítva le a szerkezetet. Ilyen sebességnél még az igen csekély tömeggel és ezért kis gravitációval rendelkező Eros is befoghatta a szondát. A Valentin napi űrrandevú a Földtől 256 millió km-re zajlott a szerelem görög istenével. "Ma történelmet csináltunk" - kommentálta az eseményt Dr. Robert Farquhar programigazgató.
A következő 24 órában a műszerek adatai és az elkészülő fényképek alapján részletesebb információkat nyújtanak a NEAR Eros körüli helyzetéről. Az első közelképek közép-európai idő szerint éjfél körül várhatók ezen a címen: http://near.jhuapl.edu/
Az 1996 februárjában indított űrszondának az eredeti tervek szerint 1998. december 23-án kellett volna pályára állnia az Eros kisbolygó körül, ám a manővert egy sikertelen pályakorrekció megakadályozta, s csak elrepülni tudott mellette. Egy éves kitartó üldözés után most sikerült becserkészni a célpontot.
A NEAR küldetésével és az Eros kisbolygóval kapcsolatban részletesebb információk ebben a cikkünkben érhetők el: Földsúroló kisbolygók: a szerelemnél is veszélyesebbek lehetnek
S. T.
Ajánló:
Itt követheti figyelemmel a küldetés eseményeit, s tekintheti meg az Eros közeli fényképeit.
Korábban: