Cukorbetegség: sebészeti áttörés!<br/>

Vágólapra másolva!
Egy viszonylag régóta alkalmazott transzplantációs eljárás és új kilökődés-gátló anyagok kombinációját alkalmazva kanadai kutatóorvosok átütő sikert értek el cukorbetegek kezelésében. Helyzetkép a magyarországi hasnyálmirigy-átültetésekről.
Vágólapra másolva!

A brit James Shapiro (jelenleg a kanadai Alberta Egyetem munkatársa) egészséges emberek hasnyálmirigyéből inzulintermelő sejtcsoportokat juttatott nyolc krónikus cukorbetegségben szenvedő páciensébe (ún. szigetsejt-átültetés), akik a kezelés óta teljesen normális életet élnek. A betegek az I. típusú cukorbetegségben szenvedtek, amikor a hasnyálmirigy egészen kevés, vagy éppen semmi inzulint nem termel.



A kép közepén látható kerek alakzat egy inzulintermelő sejtsziget

A cukorbetegség transzplantációs kezelésénél kétféle módszert alkalmaznak: teljes hasnyálmirigy-átültetést, vagy a hormontermelő sejtszigetek (Langerhans-szigetek) átültetését (amelyeken belül az ún. béta-sejtek termelik az inzulint, a vércukorszintet csökkentő hormont). Utóbbi tulajdonképpen már egy sima injekció formájában történik, a májba juttatva a sejteket.

Világűrben növesztett inzulinkristályok.A szigetsejt-átültetés már nem számít újdonságnak, de eddig egyik program sem járt ekkora sikerrel. Napjainkig világszerte 407 ilyen műtétet végeztek, de csak a betegek 8%-a kezdett ismét inzulint termelni. Shapiro és csapata azonban 100%-os hatékonyságot könyvelhet el: az általuk tavaly kezelt nyolc beteg mindegyike folyamatosan termeli az életfontosságú vércukorszint-csökkentő hormont.

A donorszervezetekből kivett sejteket - amelyeket egy ideig laboratóriumban tisztítottak és tenyésztettek - a betegek májvénáján keresztül juttatták be. A sejtek a keringéssel a májba jutottak, s ott megtapadtak a szövetekben, majd inzulin termelésébe fogtak.

A 29 és 35 év közötti nyolc páciens, akiknek korábban napi 15 inzulininjekcióra volt szükségük, rövidesen teljesen felhagyhattak a fájdalmas procedúrával. A kilökődés elkerülése végett újonnan kifejlesztett immunrendszer-elnyomó (immunszupresszor) szereket alkalmaznak.

Számos kutató igen nagyra értékeli az eredményt, hangoztatva, hogy amennyiben tartós és komolyabb mellékhatások nélküli eljárásnak bizonyul, alapvető változást hozhat a cukorbetegek sok szenvedéssel és fájdalommal járó életvitelében. A kezelésekhez szükséges sejtek utánpótlását a távoli jövő klónozási technikái oldhatják meg, kielégítve a minden bizonnyal óriási keresletet.

Szeged - szigetsejt átültetés Magyarországon

Szigetsejt-átültetést Szegeden végeznek, Farkas Gyula professzor vezetésével. Az inzulintermelő szigeteket halott magzatokból nyerik. A professzor úr kérdésünkre elmondta, hogy amennyiben az új eredmény valóban tartósnak bizonyul, akkor tényleg óriási dologról van szó. Eddig ugyanis senkinek nem sikerült elérnie, hogy a szigetsejt-átültetés során inzulinmentes legyen a beteg (vagyis elhagyhassa az injekciókat). Saját tapasztalatai szerint - 32 transzplantáció után - az inzulinigény átlagosan 40%-kal csökken, s ami még fontosabb, nem alakulnak ki újabb szövődmények, a már meglévők pedig visszahúzódnak.

Normális állapotban 1-2 millió inzulintermelő sziget (sejtcsoport) van az emberi hasnyálmirigyben, amelyek száma természetes módon fokozatosan csökken. A normális vércukorszint fenntartásához minimálisan kb. 400 000 sziget szükséges. Szegeden ennek csak mintegy tizedét tudják beültetni a hosszadalmas és drága tenyésztési procedúra miatt ? azonban ez is jelentős javulást eredményez. Az igazi megoldás azonban a kellő mennyiség bevitele volna.
Farkas professzor elmondta, hogy transzplantációit 20 és 56 év közötti betegeken végezte, de az eljárásban gyakorlatilag bárki részesülhet. Az ideális a fiatal korban történő átültetés lenne, amikor még nem pusztultak el az eredeti szigetek. A nagyobb számú kezelést a donorprobléma jelenti: a szigeteket minimum 14 hetes embriókból kell kinyerni, akik spontán vetéléssel haltak el. Az embriók csekély száma mellett az etikai problémákkal is számolni kell.

Az eljárás 200-300 ezer forintba kerül, amiből a TB 155 ezer forintot térít. A hiányzó összeget a kutatói alapokból kell kipótolni, gyakran a munkaidőn kívül végezve a szigetek tenyésztését. Az első átültetést 1982-ben végezték Szegeden, s azóta is egyedülálló eljárásnak számít világszerte, hogy a kilökődés kockázatának minimalizálása végett ? a klasszikus szervátültetésekhez hasonlóan - maximálisan egyeztetni próbálják a donor és a befogadó (recipiens) szövettani jellemzőit.

Pécs - teljes hasnyálmirigy transzplantációk

Teljes hasnyálmirigy-átültetéseket Pécsett végeznek hazánkban. 1998 októbere óta 6 sikeres műtétet végeztek, a páciensek azóta is jó állapotban vannak: sem inzulin, sem szigorú étrend nem szükséges normális életvitelükhöz.



A patkóbél (balra) és a hasnyálmirigy (illusztráció)

A pécsi I. számú Sebészeti Klinika munkatársai kérdésünkre elmondták, hogy a transzplantációk számát alapvetően a donorok száma határozza meg (a hasnyálmirigyet agyhalottakból veszik ki). Egy-egy műtét kb. 7 millió forintba kerül a TB számára, s az eljárásnak szigorú feltételei vannak. Csak olyan, 4 és 40 év közötti betegek részesülhetnek benne, akik veséi már teljesen tönkrementek (ezért párhuzamosan veseátültetés is történik), gyomruk állapota miatt táplálkozásra gyakorlatilag már képtelenek, semmilyen más kezelés nem tudja stabilizálni vércukorszintjüket, illetve keringésük még alkalmas a műtéti terhelésre és az altatásra.

S. T.

Ajánló:

Angol nyelvű cikk az EXN.CA honlapján. A kutatásokat támogató ALBERTA FOUNDATION FOR DIABETES RESEARCH sajtóanyaga.

Korábban:

2000. február 6. Egereken végzett génterápiás kísérletek során a cukorbetegség gyógyításának merőben új lehetősége bontakozott ki, amelynek segítségével talán már a közeljövőben tabletta formájában lehet kezelni a kórt emberekben is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!