A 6. Klíma Konferencia céljai<br/>

Vágólapra másolva!
2000. november 13-án Beatrix holland királynő jelenlétében Hágában megnyílt az éghajlati változásokkal foglalkozó nemzetközi konferencia, amelyen a világ országai gyakorlati megoldásokat keresnek a globális felmelegedést előidéző gázok kibocsátásának csökkentésére.
Vágólapra másolva!

Száznyolcvan ország mintegy kétezer diplomatája érkezett Hágába a kéthetesre tervezett konferenciára, hogy a tanácskozás első felében előkészítsék a második héten érkező környezetvédelmi miniszterek által kötendő megállapodásokat. Mellettük nem kormányzati szervezetek, környezetvédő csoportok és ipari lobbik több ezer képviselője vesz részt a konferencián.

Jan Pronk.

Bár a tudományos közvélemény megosztott abban a kérdésben, hogy a légkör globális felmelegedéséhez milyen mértékben járul hozzá az emberi tevékenység, általánosan elfogadott kiindulópont, hogy az éghajlati változásokért legalábbis részben az ember a felelős.

Robert Watson.

A kiotói jegyzőkönyvet eddig mindössze 30 fejlődő ország ratifikálta, a fejlettek közül pedig egy sem. Végrehajtásának legnagyobb akadálya azonban az, hogy a legjelentősebb gazdasági hatalmak - az Egyesült Államok, az EU, Japán, Ausztrália, Kanada - között alapvető nézeteltérések vannak a kibocsátás-csökkentés gyakorlati mechanizmusainak alkalmazását illetően.

Diplomaták kemény alkudozásokra számítanak, amelyeket külön is bonyolít, hogy a véletlenek egybeesése folytán éppen a konferencia félideje tájékán várható az amerikai elnökválasztás eredményének ismertté válása. A két elnökjelölt homlokegyenest ellenkező felfogást vall a kiotói célkitűzéseket illetően.

A konferencia kimenetelét minden valószínűség szerint csak az utolsó napokban, zárt ajtók mögött tartandó tárgyalások fogják eldönteni.

(MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!