Genetikai fejvadászok - újabb sziget az áldozat<br/>

Vágólapra másolva!
Egy biotechnológia cég kizárólagos jogot szerzett egy egész sziget lakosságának genetikai elemzésére. A várható profitból a bennszülöttek is részesednének.
Vágólapra másolva!

Tonga: genetikai paradicsom

Mindezek eredményeképpen a kutatók könnyen azonosíthatják azokat a géneket, amelyek egyes betegségekhez kapcsolódnak, s felderíthetik elterjedésük mechanizmusát a populációban.

A vizsgálatok kizárólagos jogát most a melbourne-i székhelyű Autogen biotechnológia cég szerezte meg: DNS- és vérmintákat vehet a 108 000 fős lakosság köréből. Egyelőre nem tudni, ez mennyibe került a cégnek, ha fizetett valamit egyáltalán. Annyi ugyanis bizonyos, hogy az Autogen ígéretet tett arra: ha a genetikai kutatások szabadalmaztatott, piacra kerülő gyógyszerek formájában öltenek testet, akkor a profitból Tonga lakói is részesednek. Ennek fényében talán túlzás is a címben szereplő "áldozat" szó - némi vérért és nyálkahártyáért még jól jöhet az ausztrál dollár.

A cég szakmai érdeklődésének homlokterében a dél-csendes-óceáni szigeteken igen gyakori cukorbetegség és az elhízásra való hajlam áll.

Tonga esete nem az első példája a genetikai fejvadászok tevékenységének. Mint arról korábban beszámoltunk, már Izland is eladta génjeit.

Ajánló:

A BBC cikke angol nyelven. 2000. június 26. A Humán Genom Projektben dolgozó nemzetközi tudóscsoport képviselői június 26-án bejelentették, hogy elkészült az emberi genetikai állomány térképének első, vázlatos formája. Az eredmény a tudósközvélemény szerint csak olyan nagy lépésekkel vethető össze, mint az atom felfedezése vagy a holdraszállás. Az [origo] genetikai háttéranyaga.

Korábban:

2000. február 6. A tudomány történetében példátlan esetnek számít, hogy egy cég felvásárolja egy ország lakosságának teljes genetikai információját. Márpedig a gyakorlatban éppen ez történt Izlandon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!