Az inzulint természetes körülmények között csak a hasnyálmirigy speciális sejtjei képesek előállítani. Az inzulin olyan hormon, amely csökkenti a vércukorszintet, s alapvető szerepet tölt be annak szabályozásában. A cukorbetegségek különböző típusainak hátterében e sejtek pusztulása, illetve nem megfelelő működése áll.
Az inzulin pótlása a szájon át nem lehetséges, mivel a fehérjetermészetű anyag a gyomorban megemésztődne, mielőtt a belekbe kerülve felszívódhatna a vérbe. Ezért a betegség fájdalmas velejárója a hormon rendszeres, injekciókkal való pótlása. Számos kutatás folyik olyan kezelési eljárás kifejlesztésére, amelyek segítségével ez elkerülhető lenne, s a beteg szervezet saját maga állítaná elő az értékes hormont.
A legújabb eredményt az Alberta Egyetem (Kanada) tudósainak kísérletei jelentik. Az egyelőre még állatkísérleti fázisban lévő módszer nagyon ígéretesnek tűnik, s a kutatók véleménye szerint ember esetében is alkalmazható lesz.
A kanadai kutatók az egerek bélsejtjeinek egyes, vércukorszintre érzékeny típusaiba azokat a géneket ültették be, amelyek ember esetében az inzulin előállításáért felelősek. A génterápiás eljárás eredményeképpen azt tapasztalták, hogy az egerek képesek voltak saját bélrendszerükben előállítani a hormont. A legfontosabb eredmény az, hogy ez nem folyamatosan történt, hanem a mindenkori szükségleteknek megfelelően, szabályozott módon. A kutatók éppen ebben látják legnagyobb eredményüket: a megfelelő sejttípust sikerült kiválasztaniuk az inzulin termeléséhez. A modellként használt "cukorbeteg" egerek a terápia után újra normálisan tudták szabályozni vércukorszintjüket.
A kutatók részletes beszámolója a Science c. tudományos hetilapban jelent meg.
S. T.
Ajánló:
Az eredeti sajtóanyag az Alberta Egyetem honlapján.