Klónháború Rómában<br/>

Vágólapra másolva!
Talán minden eddiginél erősebben lángolt fel a vita az ember klónozása körül egy Rómában megrendezett tudományos konferencián.
Vágólapra másolva!

Három tudós, az olasz Severino Antinori, az amerikai Panajotisz Zavosz és az osztrák Walter Feichtinger a mai napon az összes érvüket felvonultatták az ember klónozása mellett, hangsúlyozva, hogy kizárólag a segíteni akarás vezérli terveiket. A klónozást a gyermektelen pároknak kínálják, egyfajta utolsó megoldásként. Antinori arra kérte a római konferencia közönségét és általában a tudós közvéleményt, hogy megfontoltan és higgadtan álljon a problémához, s ne utasítsa el azonnal.



A "klónozási brigád" megérkezik a konferenciára. Balról jobbra: Feichtinger, Antinori és Zavosz (fotó: Reuters


Mint korábban arról beszámoltunk

A program januári bejelentése óta több mint 600 pár jelentkezett a kutatóknál. Zavosz - aki egyébként a hónap elején lemondott állásáról a Kentucky Egyetemen, miután csatlakozott a klónozási programhoz - a BBC-nek elmondta: házaspárok sokasága bombázza őket e-mailben azzal a kéréssel, hogy az új technológiával segítsék őket a családalapításban. "Nem átkozódnak, nem szidnak minket, nem mondják, hogy a módszer nem etikus. Csak egyet kérnek: segítsünk" - mondja a tudós, hozzátéve: "Dolly már itt van, s mi vagyunk a következők".

Az ember klónozása azonban - még ha az etikai, jogi, vallási problémákba most nem is mélyedünk bele - egyelőre tudományos szempontból is igen kockázatos vállalkozásnak tűnik. Az állatkísérletekben részt vevő kutatók túlnyomó többsége szerint ma még nem áll rendelkezésre a szükséges és megbízható technológia. Harry Griffin, a Dollyt előállító skóciai Roslin Intézetből arra figyelmeztet, hogy az állati klónozási kísérletek hatékonysága igen alacsony - mintegy 2%-os arányban alakulnak ki embriók. "A jelenlegi viták szempontjából alapvető fontosságú az a tény, hogy az állati embriók jelentős része a magzati fejlődés alatt vagy a születés után meghal, illetve súlyos fejlődési rendellenességekkel jön a világra. Ian Wilmut, Dolly "atyja" elmondta: a híres bárány egészen pontosan a 277. kísérlet eredményeképpen jött létre.

Antinori a konferencián nem árulta el, hogyan választanák ki a jelentkezők közül az embereket, de kizárta az egyedül élő asszonyokat és az olyan párokat, akiknek már meghalt egy gyermekük. Nem nyilatkozott arról sem, hol és mikor szeretné megkezdeni a klónozást, csak annyit mondott, hogy egy földközi-tengeri országból kapott meghívást egy klinika megalapítására, s gyakorlatilag kimeríthetetlen, magánszemélyektől származó pénzforrás áll a rendelkezésükre.

Az ember teljes klónozása és a Nagy-Britanniában nemrég már törvényileg is engedélyezett ún. terápiás klónozás két különböző dolog - így kicsit furcsának tűnhet, hogy Antinoriék egy ilyen jellegű konferencia keretei között hozakodtak elő terveikkel. A terápiás klónozás nem teljes emberi szervezet előállítását tűzte ki célul, hanem az orvostudomány fejlődését szolgálja. A terápiás klónozás keretei között 14 naposnál nem idősebb emberi embriók sejtjeit használják fel őssejt-biológiai kutatásokra, amelynek eredményei belátható időn belül megoldhatják a szerv- és szövetpótlás problémáját.

S. T.

Ajánló:

A római konferencia honlapja.

Korábban:

2001. január 31. Egy vezető olasz embriológus által alapított konzorcium bejelentette, hogy 24 hónapon belül szeretné előállítani az első emberi klónt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!