Vágólapra másolva!
Az Endeavour űrrepülőgép asztronautái vasárnap sikeresen felszerelték a Nemzetközi Űrállomásra a Canadarm-2 elnevezésű, kanadai gyártmányú, több mint 17,6 méteres robotkart. A szerkezet segítségével nagy terheket is tudnak majd mozgatni az űrhajósok.
Vágólapra másolva!



Robotkarok egymás közt: jobbra az Endeavour saját robotkara, balra a még összecsukott, telepítésre váró Canadarm-2 (fotó: Reuters/NASA)

Jeff Ashby amerikai űrhajós emelte ki az Endeavour saját robotkarjával a berendezést az űrrepülőgép rakteréből és elhelyezte az amerikai Destiny kutatólaboratórium burkolatán. Ezt követően került sor az űrsétára, amelynek során a kanadai Chris Hadfield és az amerikai Scott Parazynski a világűrben fejezte be a szerelést, összekapcsolva a Destiny és a robotkar-rendszer kábeleit és rögzítőelemeit. Az űrhajósok felszereltek egy UHF-antennát is, szintén a Destiny modulra. A 7 óra 10 perces űrhajón kívüli munka vasárnap, közép-európai idő szerint 19:55-kor fejeződött be. A következő, eredetileg hétfőre tervezett űrsétát keddre halasztották, ahol folytatják a robotkar-rendszer telepítését.



Chris Hadfield és Scott Parazynski munkában (fotó: Reuters/NASA)

A robotkar ízelt csuklószerkezetei összetett mozgást és 270 fokos elforgatást tesznek lehetővé, ami fontos nagy terhek beemelésénél és kirakodásánál. A berendezést a Nemzetközi Űrállomás hét különböző pontjához lehet majd rögzíteni. Hétfőn az Endeavour rakteréből az olasz gyártmányú Raffaello tehermodult emelik át a Nemzetközi Űrállomás Unity moduljára. Kedden az űrállomás legénysége megkezdi a készleteket, műszereket és tudományos berendezéseket tartalmazó Raffaello kirakodását.

Az Endeavour űrrepülőgép még szombaton délután, közép-európai idő szerint 16:59-kor kötött ki a Nemzetközi Űrállomáson. A dokkolásra a Csendes-óceán déli térsége fölött, mintegy 370 kilométeres magasságban került sor.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

( 2001. április 19.) ( 2001. április 19.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!