A kontyvirágfélékhez tartozó, tudományos nevén Amorphophallus titanumként ismert növény a világ legnagyobb virágával büszkélkedhet (amely valójában egy összetett virágzat). Az indonéziai Szumátrában őshonos. Virága naponta több mint 10 centimétert nőhet, teljes kifejlettsége idején pedig hosszúsága a két métert is meghaladhatja (a virágnyéllel együtt).
A látogatóknak és rajongóknak (csak az USA-ban több mint 70 000 fanatikus híve van a növénynek) azonban érdemes tisztes távolságból megcsodálni a szépséges virágot, amely a rothadó húshoz hasonló, erőteljes szagot áraszt; éppen ezért nevezik a szumátraiak "bunga bangkai"-nak, azaz "hullavirág"-nak. A növény ezzel az orrfacsaró szaggal hívja fel magára a beporzást végző rovarok figyelmét.
A virágzás meglehetősen ritka eseménynek számít, és senki nem tudja pontosan, mikor és miért következik be. 1889 óta, amikor az első példány a londoni Kew Gardensbe került, mindössze öt szirombontást jegyeztek fel az angol, tizenegyet pedig az amerikai botanikus kertekben.
Az éppen aktuális kivirágzás az Egyesült Államokban, a Wisconsin-Madison Egyetem botanikus kertjében zajlik. A felső képen Paul Berry, a botanikus kertj igazgatója látható 2001. május 31-én a kinyílóban lévő virág mellett, amely azóta körülbelül fél métert nőtt. Az érdeklődők webkamerán keresztül is figyelemmel követhetik az eseményeket.
Ajánló:
Képek, információk, webkamera, linkek a virágról a Wisconsin-Madison Egyetem honlapján.