Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, az Atlantis legénysége sikeresen elvégezte az új zsilipmodul felszerelését a Nemzetközi Űrállomásra. Az űrrepülőgép nyolc napig tartózkodott az űrállomáson, mivel kisebb problémák miatt egy nappal meghosszabbították a küldetését. A szétválásra végül is július 22-én, hazai idő szerint reggel 6:54-kor került sor.
A Nemzetközi Űrállomás az Atlantis fedélzetéről fényképezve a szétdokkolást követő percekben (fotó: NASA)
A gép a módosított tervek szerint kedden, hazai idő szerint reggel 6:36-kor landolt volna a floridai Kennedy-űrközpontban. Úgy tűnt, hogy erre minden esély megvan, mivel az elmúlt két hét viharos, esős időjárása után oszladozni kezdett a felhőzet. Azonban pár perccel azelőtt, hogy az irányítóközpont kiadta volna a parancsot a hajtóművek begyújtására, ismét eleredt az eső a leszállóhelyen.
Az igen nagy sebességgel történő ereszkedés miatt - a légkör sűrűbb részébe való belépéskor ez kb. 8 km/s, de még a leszállóhelyre történő ráforduláskor is a hangsebesség ötszöröse - a NASA nem igazán szereti átküldeni esőfelhőkön az űrrepülőgépeket. Ilyen sebességénél ugyanis még az esőcseppek is nagy kárt okozhatnak a hővédő burkolat elemeiben.
Az Atlantis még mindig Föld körüli pályán (fotó: NASA)
A következő landolást hazai idő szerint szerdán reggel 5:39-kor, illetve 7:15-kor próbálhatják meg az Atlantis asztronautái.
Az Atlantis elég üzemanyaggal rendelkezik ahhoz, hogy akár további három napi Föld körüli pályán maradjon. A repülésirányítók pedig ugyanabban bíznak, mint amiben mi is: végre kitisztul az idő, s elvonulnak az esőfelhők.
S.T.
A témához kapcsolódó oldalak