Az embrionális őssejtekre alapuló sejtterápiás kutatások fenntartása érdekében valószínűleg olyan kompromisszum születik, amelynek értelmében maganyag-átviteli (nukleáris transzfer) klónozási eljárással nem lehet előállítani embrionális sejtvonalakat.
Mint korábbi rövid hírünkben arról beszámoltunk, Bush amerikai elnök nem támogatja az emberi klónozást sem új egyedek előállítása, sem tudományos kutatások céljából. A Fehér Ház hétfő esti közleménye szerint George Bush azt a republikánus párti képviselők által előterjesztett törvényjavaslatot tartja elfogadhatónak, amely betiltja az emberi klónozás minden formáját.
Ennek megértéséhez azt kell tudnunk, hogy valójában minden olyan módszer szolgáltathat embrionális őssejt-forrásokat, amely hólyagcsírát, illetve embriócsomót hoz létre. Éppen ezért a nukleáris transzfert (maganyag-átvitelt) alkalmazó, "klasszikus" klónozási technológia is szóba jöhet megoldásként. Ez esetben egy petesejtet megfosztanak sejtmagjától (ezáltal genetikai anyagától), majd az üres peteburkot egyesítik egy komplett testi sejttel. Az így létrejövő sejt képes akár egy új egyeddé fejlődni (lásd Dolly), vagyis totipotens. E klónozással létrehozott totipotens sejt osztódása tehát kialakítja a hólyagcsíra állapotot is, amelyből pluripotens (embrionális) őssejtek nyerhetők (lásd az ábrán).
Az embrionális őssejtek kitenyésztésének és szaporításának van sokkal egyszerűbb módja is, a mesterséges megtermékenyítési eljárásokból feleslegben visszamaradt embriók sejtjeinek felhasználásával. Az igazi kérdés az, hogy az ilyen jellegű kutatásokat támogatni fogja-e a Bush kormányzat. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján erre van remény, mivel az amerikai kormány - olvasható a hétfő esti állásfoglalásban - "támogatja azoknak a sejtalapú gyógyászati eljárásoknak a fejlesztését, amelyek nem emberi embriók, szövetek, szervek, növények vagy állatok előállítását célzó klónozási technikán alapulnak". Vagyis valószínűleg anyagilag is támogatni fogják a mesterséges megtermékenyítési eljárásokból feleslegben visszamaradt embriókból származó embrionális őssejtek sejtklónozását, amely alatt itt egyszerűen ezek szaporítását kell érteni.
Az MTI információi szerint a képviselőház ma (kedden) szavaz Dave Weldon floridai republikánus képviselő törvénytervezetéről, amely szövetségi szinten büntetendővé tenné és pénzbírsággal, illetve tíz évig terjedő szabadságvesztéssel sújtaná az emberi klónozásban közreműködőket. Egy másik, ugyancsak republikánus képviselő, Jim Greenwood készítette azt a törvényjavaslatot, amely viszont a kutatási célú klónozást engedélyezné.
Valószínűnek látszik tehát, hogy a kutatások érdekében "be kell áldozni" az embrionális őssejtek maganyag-átviteli (nukleáris transzfer) klónozással történő előállítását, s a "maradék-embriókat" lehet majd használni, illetve szövetségi pénzekből finanszíroztatni a velük való kísérleteket. Az "őssejt-háborút" ezzel tulajdonképpen az őssejt-biológia nyerheti, egy csata elvesztésének árán. Ha ez valóban így lesz, nem indul meg a fordított agyelszívás folyamata, amely az amerikai őssejt-biológusokat Nagy-Britanniába vonzaná. Úgy tűnik, Bush most ügyesen manőverez: harsányan ellenzi az embrionális őssejtek előállításának egyik - kisebb jelentőségű, de a klónozás miatt nagy közfigyelmet kapó módszerét -, s nyitva hagyja az igazi kutatási lehetőségeket. Hogy valóban így lesz-e, az már a mai szenátusi ülésen kiderülhet.
S.T.
A témához kapcsolódó oldalak